Menu

Austriackie miasteczko walczy z inwazją turystów

Austriackie miasteczko walczy z inwazją turystów
Przepiękne Hallstatt leży nad jeziorem Hallstättersee, w Alpach Salzburskich. (Fot. Getty Images)
Dzięki pięknym krajobrazom austriackie Hallstatt zyskało opinie najbardziej urokliwego miejsca w Alpach. To sprawiło, że dziś rocznie przyjeżdża tu ponad milion turystów. Władze miasteczka zdecydowały się rozpocząć walkę z tłumami przyjezdnych, chcąc ograniczyć ich liczbę o jedną trzecią.
Reklama

Choć dla władz większości miejscowości napływ turystów jest powodem do dumy i radości, a nie niepokoju, to w przypadku pewnego miasta w Austrii jest inaczej. Burmistrz położonego w Alpach Salzburskich miasteczka Hallstatt zapowiedział podjęcie kroków, które mają na celu ograniczenie liczby przyjezdnych. A tych w malowniczej alpejskiej miejscowości jest coraz więcej.

Hallstatt leży w centrum Salzkammergut – słynnej krainy soli w Górnej Austrii. Na przestrzeni lat zdobyło ogromną popularność, bo uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Alpach. Sławę zagwarantowały mu zapierające dech w piersiach widoki, które w epoce mediów społecznościowych są na wagę złota. Panorama miejscowości znad brzegu jeziora Hallstattersee stała się hitem sieci. Tłumnie przybywają więc tu ludzie spragnieni efektownych zdjęć, które zrobią furorę na Instagramie. A to coraz bardziej niepokoi mieszkańców i władze Hallstatt.

Nic dziwnego, że panorama miejscowości znad brzegu jeziora Hallstattersee stała się hitem sieci... (Fot. Getty Images)

Jak podaje „The Guardian”, urokliwe alpejskie miasteczko odwiedza nawet 10 tys. turystów dziennie. „Hallstatt to ważny kawałek historii i naszej kultury, a nie muzeum. Chcemy zmniejszyć liczbę przyjezdnych o co najmniej jedną trzecią, ale trudno jest ich powstrzymać” – stwierdził w rozmowie z „The Times” burmistrz miasteczka Alexander Scheutz. Wie, co mówi. W listopadzie część nabrzeża nad jeziorem strawił pożar. Scheutz tymczasowo zamknął wtedy drogi do miasta i wydał oświadczenie dla turystów, aby „trzymali się od wioski z daleka”. „Nie odniosło to żadnego skutku, i tak wciąż przyjeżdżali” – ubolewa. Jeden z mieszkańców, który prowadzi lokalną kawiarnią, dodaje, że turyści traktują miasto „jak plan filmowy”.

Hallstatt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. Jest zamieszkiwany przez ludzi od czasów prehistorycznych, będąc zarazem lokalizacją najstarszej na świecie kopalni soli. Jak trafnie zauważa „The Sun”, Miasteczko zyskało ogromną popularność wśród przybyszów z Azji po tym, jak zostało zaprezentowane podczas południowokoreańskiego programu turystycznego w 2006 r. Teraz odwiedza je ponad milion osób rocznie. W Chinach powstała nawet kopia Hallstatt. „W Hongkongu nie mamy takiego miejsca, tylko wysokie budynki i tłumy ludzi. Wszyscy tu znają to słynne malownicze miasteczko” – wyjaśnia jeden z chińskich turystów.

Hallstatt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. (Fot. Getty Images)

Hallstatt nie jest jedynym miejscem, które cierpi z powodu nadmiernego zainteresowania gości. W marcu 2019 roku Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations World Tourism Organization) opublikowała raport na temat tego zjawiska, uwzględniając 18 popularnych miast – od Londynu i Dubrownika, aż po Wenecję. UNWTO stwierdziło, że negatywnym skutkiem inwazji turystów jest nadmierne zatłoczenie popularnych miejsc oraz szkodliwy wpływ na codzienne życie mieszkańców.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.09.2020
GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

Sport


Sport

Reklama