Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Amfiteatr z widokiem na... Etnę

Amfiteatr z widokiem na... Etnę
Wielu uważa, że amfiteatr w Taorminie jest najpiękniejszy na świecie. (Fot. Getty Images)
Sycylijskie miasteczko Taormina chlubi się antycznym teatrem greckim z widokiem na Etnę. Zmysłowa atmosfera tego miejsca przyciągała wielu arystokratów i najwybitniejszych ludzi sztuki.
Reklama

Taormina znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu Sycylii. Położona jest na szczycie wzgórza o wysokości 250 m n.p.m. i zwrócona w stronę morza. W VIII w. p.n.e. założono tutaj kolonię grecką. Na przestrzeni wieków Taormina związana była z Cesarstwem Rzymskim, Francją, aż wreszcie weszła w skład zjednoczenie Włoch.

"Panuje przekonanie, że to Niemcy rozsławili Taorminę, jako kurort turystyczny. W XVIII w. niemieckich pisarzy inspirowała czarująca atmosfera miasteczka, niemieccy malarze przenosili na płótno okoliczne pejzaże, niemieccy podróżnicy wspominali o Taorminie w pamiętnikach, a poeci tego kraju komponowali o niej wiersze" – dowiadujemy się z przewodnika Michelina po Sycylii.

Młodzi arystokraci, którzy w XVIII i XIX w. odbywali Grand Tour, czyli Wielką Wyprawą po Europie, uznali Taorminę za miejsce, które trzeba odwiedzić w trakcie podróży po Sycylii. Francuski pisarz Guy de Maupassant stwierdził: "Jeśli ktoś, kto będzie mógł spędzić tylko jeden dzień na Sycylii, spytałby się, co trzeba zobaczyć, odpowiedziałbym bez zastanowienia: Taorminę!".

Z kolei Jarosław Iwaszkiewicz w "Książce o Sycylii" pisał: "Kiedy słyszę słowo Taormina, oczami wyobraźni widzę wysokie wzgórze, nisko rozłożone jedwabiste morze, w blasku słońca roztapiającą się jak kryształ Etnę, i w końcu całą czarodziejską scenerię grecko–rzymskiego teatru. Jest to jedyna taka scenografia na świecie".

Wielu uważa, że amfiteatr w Taorminie jest najpiękniejszy na świecie. Został tak ustawiony, że tłem dla występujących aktorów są morze Jońskie, zabudowania Taorminy, okoliczne wzgórza i zarys Etny. Co interesujące, niektóre stopnie widowni zostały wykute w skale. Obecny kształt budowli pochodzi z II wieku. Bilet wstępu do amfiteatru to koszt 10 euro.

Dzisiaj odbywają się tam festiwale filmowe, teatralne i muzyczne. Wśród nich jest Taormina FilmFest. Najbliższa edycja tej imprezy filmowej rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do 6 lipca.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.10.2019
GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

Sport


Reklama