Menu

Alan Moore: Pisarz jest jak szaman

Alan Moore: Pisarz jest jak szaman
Prace brytyjskiego scenarzysty docierają w różne zakątki showbiznesu. (Fot. Getty Images)
Brytyjski scenarzysta komiksowy i pisarz, jeden z najwybitniejszych scenarzystów w historii anglojęzycznego komiksu, Alan Moore kończy 18 listopada 66 lat. Artysta i pisarz to we współczesnym świecie najbliższe odpowiedniki dawnych szamanów - twierdzi.
Reklama

Moore to twórca znaczących dla rozwoju gatunku komiksu tytułów: "Prosto z piekła", "Strażnicy", "Batman: Zabójczy żart", "V jak vendetta", "Liga Niezwykłych Dżentelmenów", "Saga o potworze z bagien". Mimo że to jeden z ważniejszych scenarzystów komiksowych, to jednak większość odbiorców popkultury zna te tytuły jedynie dzięki hollywoodzkim ekranizacjom, które nie dość, że najczęściej nie mają wiele wspólnego z komisowymi pierwowzorami, to jeszcze nie pada w nich nazwisko samego Moore’a. Zresztą sam brytyjski twórca odcina się od tych filmowych adaptacji.

Twórczość komiksowa nie oznacza wcale dzieł prymitywnych czy prostych. Historie, wychodzące spod pióra Moore'a dalekie są od banału i uproszczeń, wymagają od czytelników erudycji i refleksji. A skomplikowane i wielowątkowe fabuły prawdziwie pobudzają intelekt. Autor ten potrafi korzystać z różnych gatunków, "podrabiać" style pisarzy, zaskakiwać przemyśleniami. Chętnie sięga do kryminału, powieści przygodowej czy taniego horroru, i robi to nadzwyczaj biegle. A przecież jest on genialnym samoukiem, gdyż wyksztalcenie zakończył na szkole podstawowej!

"Wedle mojego doświadczenia, życie nie jest podzielone na gatunki. Życie jest przerażającą, romantyczną, tragiczną, komiksową, detektywistyczną i westernową powieścią science fiction. Z odrobiną pornografii, jeśli ma się szczęście” – brzmi credo tego autora.

Długowłosy, brodaty, obwieszony srebrnymi amuletami - już sam jego wygląd robi ogromne wrażenie. Czy to współczesny szaman? Sam autor odpowiada na to przypuszczenie. "Czarostwo oznaczało zawsze umiejętność odpowiedniego manipulowania słowami, w sposób pozwalający zmienić ludzką świadomość. Artysta i pisarz to we współczesnym świecie najbliższe odpowiedniki dawnych szamanów” – twierdzi Moore.

Na wcześniejszym etapie kariery Moore współpracował z wydawnictwami Marvel i DC Comics, a obecnie jest właścicielem i jedynym scenarzystą wydawnictwa ABC Comics. Poza komiksami Moore opublikował kilka opowiadań, sporo artykułów do różnych czasopism, nagrywał muzykę, napisał kilka sztuk teatralnych oraz wierszy. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. British Eagle Awards for Best Comics Writer (1982 i 1983), Internation Horror Guild Award (1995).

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2020
GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama