Menu

10 minut rozmowy przez telefon złagodzi objawy depresji

10 minut rozmowy przez telefon złagodzi objawy depresji
Do kogo dzisiaj zadzwonicie? (Fot. Getty Images)
W dobie pandemii duża część z nas boryka się z obniżonym samopoczuciem. Powodem jest najczęściej samotność, która po wielu miesiącach izolacji mocno dała się nam we znaki. Uczeni dowiedli, że istnieje prosty sposób na polepszenie jakości życia i złagodzenie objawów typowych dla czasów pandemii dolegliwości psychicznych. Wystarczy kilka razy w tygodniu porozmawiać z kimś przez telefon.
Reklama

Spowodowana pandemią izolacja doprowadziła do gwałtownego wzrostu częstotliwości występowania rozmaitych zaburzeń psychicznych. Eksperci alarmują, że coraz więcej osób doświadcza stanów lękowych i depresji, a obniżony nastrój i poczucie osamotnienia stało się codziennością milionów ludzi. Możemy na szczęście pomóc sobie w tym jakże trudnym czasie. Amerykańscy naukowcy przekonują, że nawet 10-minutowa rozmowa telefoniczna wyraźnie poprawia samopoczucie i sprawia, że czujemy się mniej samotni. Choć z pewnością nie zastąpi ona kontaktu twarzą w twarz, może dać namiastkę bliskości z drugim człowiekiem.

W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Dell Medical School na Uniwersytecie Teksańskim udział wzięło 240 osób. Połowa uczestników miała za zadanie odbierać telefony od wolontariuszy i prowadzić z nimi krótkie rozmowy. Wolontariusze przeszli wcześniej szkolenie z zakresu empatycznej komunikacji, które obejmowało kształcenie umiejętności aktywnego słuchania i zadawania pytań. W ramach trwającego miesiąc badania, w każdym tygodniu uczestnicy odbywali z wolontariuszami kilka 10-minutowych rozmów telefonicznych dotyczących codziennych spraw i życia prywatnego.

Rezultaty naukowego eksperymentu ujawniły, iż osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i stany lękowe, które prowadziły telefoniczne rozmowy z wolontariuszami, po upływie czterech tygodni badania zgłaszały o 30 proc. słabsze dolegliwości związane z tymi schorzeniami niż uczestnicy z grupy kontrolnej. Zarówno na początku, jak i na końcu badania zostali oni również poproszeni o wypełnienie kwestionariusza Skali Samotności UCLA – powszechnie stosowanej miary samotności. Okazało się, że w grupie prowadzącej rozmowy telefoniczne odnotowano spadek poczucia osamotnienia – z 6,5 na 5,2 punktu.

"To, w jak dużym stopniu poprawiło się samopoczucie uczestników pod wpływem regularnych rozmów telefonicznych, jest uderzające. Nasze badanie pokazuje, że – zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy kontakty z innymi ludźmi są utrudnione – rozmawianie przez telefon może przynieść zaskakujące efekty" – komentuje Maninder "Mini" Kahlon, główna autorka badania. Uczona radzi, by poszukać w swoim otoczeniu życzliwych nam osób i jak najczęściej sięgać po telefon, gdy potrzebujemy wsparcia.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.04.2021
GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama