Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

10 minut rozmowy przez telefon złagodzi objawy depresji

10 minut rozmowy przez telefon złagodzi objawy depresji
Do kogo dzisiaj zadzwonicie? (Fot. Getty Images)
W dobie pandemii duża część z nas boryka się z obniżonym samopoczuciem. Powodem jest najczęściej samotność, która po wielu miesiącach izolacji mocno dała się nam we znaki. Uczeni dowiedli, że istnieje prosty sposób na polepszenie jakości życia i złagodzenie objawów typowych dla czasów pandemii dolegliwości psychicznych. Wystarczy kilka razy w tygodniu porozmawiać z kimś przez telefon.
Reklama
Reklama

Spowodowana pandemią izolacja doprowadziła do gwałtownego wzrostu częstotliwości występowania rozmaitych zaburzeń psychicznych. Eksperci alarmują, że coraz więcej osób doświadcza stanów lękowych i depresji, a obniżony nastrój i poczucie osamotnienia stało się codziennością milionów ludzi. Możemy na szczęście pomóc sobie w tym jakże trudnym czasie. Amerykańscy naukowcy przekonują, że nawet 10-minutowa rozmowa telefoniczna wyraźnie poprawia samopoczucie i sprawia, że czujemy się mniej samotni. Choć z pewnością nie zastąpi ona kontaktu twarzą w twarz, może dać namiastkę bliskości z drugim człowiekiem.

W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Dell Medical School na Uniwersytecie Teksańskim udział wzięło 240 osób. Połowa uczestników miała za zadanie odbierać telefony od wolontariuszy i prowadzić z nimi krótkie rozmowy. Wolontariusze przeszli wcześniej szkolenie z zakresu empatycznej komunikacji, które obejmowało kształcenie umiejętności aktywnego słuchania i zadawania pytań. W ramach trwającego miesiąc badania, w każdym tygodniu uczestnicy odbywali z wolontariuszami kilka 10-minutowych rozmów telefonicznych dotyczących codziennych spraw i życia prywatnego.

Rezultaty naukowego eksperymentu ujawniły, iż osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i stany lękowe, które prowadziły telefoniczne rozmowy z wolontariuszami, po upływie czterech tygodni badania zgłaszały o 30 proc. słabsze dolegliwości związane z tymi schorzeniami niż uczestnicy z grupy kontrolnej. Zarówno na początku, jak i na końcu badania zostali oni również poproszeni o wypełnienie kwestionariusza Skali Samotności UCLA – powszechnie stosowanej miary samotności. Okazało się, że w grupie prowadzącej rozmowy telefoniczne odnotowano spadek poczucia osamotnienia – z 6,5 na 5,2 punktu.

"To, w jak dużym stopniu poprawiło się samopoczucie uczestników pod wpływem regularnych rozmów telefonicznych, jest uderzające. Nasze badanie pokazuje, że – zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy kontakty z innymi ludźmi są utrudnione – rozmawianie przez telefon może przynieść zaskakujące efekty" – komentuje Maninder "Mini" Kahlon, główna autorka badania. Uczona radzi, by poszukać w swoim otoczeniu życzliwych nam osób i jak najczęściej sięgać po telefon, gdy potrzebujemy wsparcia.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama