Espresso z weneckiego kanału – ekologiczny projekt dla odważnych kawoszy

Nie tylko sposobność "skosztowania Wenecji" w formie małej czarnej będzie atrakcją, ale sam pokaz tego, jak kawa trafi do filiżanki. Najważniejszym jego elementem będzie zaawansowany technologicznie proces filtrowania wody, którego opracowanie zajęło wiele lat. - pomysł na ten projekt zrodził się już bowiem w 2008 roku, ale dopiero teraz ujrzy światło dzienne.
Kawiarnia Canal Café zostanie zainstalowana na zewnątrz, a woda będzie pobierana bezpośrednio z laguny Arsenale przez przezroczyste rury i dzielona na dwa strumienie. Jeden trafia do czegoś, co nazywane jest "mikro-mokradłem" z roślinami tolerującymi sól, które oczyszczają wodę, nie pozbawiając jej cennych minerałów. Drugi strumień przechodzi przez odwróconą osmozę i dezynfekcję UV.
Następnie oba strumienie wody zostaną połączone. Dalej nauka ustępuje miejsca sztuce parzenia kawy, o jakość której zadba nagrodzony gwiazdką Michelin szef kuchni, Davide Oldani. Postara się stworzyć taką mieszankę, która "zapewni najbardziej autentyczny wenecki smak".

To zaskakujące połączenie nauki i smakowej przyjemności ma skłonić do refleksji. "Można powiedzieć, że projekt stanowi prototyp globalnych dylematów, z którymi musimy się zmierzyć w czasach nasilonych zmian klimatycznych i kiedy nasza infrastruktura musi się dostosować" – podkreślił Carlo Ratti, dyrektor Biennale Architektury 2025, cytowany przez "New York Times".
Jak zauważyła Elizabeth Diller, współzałożycielka studia, projekt "polega na połączeniu przyjemności picia espresso z myślą o złożoności procesu, który ma na celu uzyskanie wody pitnej". Diller zapowiedziała, że to ona będzie osobą, która zachęci innych do spożycia espresso z kanału i będzie tą, która wypije pierwszą filiżankę kawy.
19. Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di Venezia odbywać się będzie między 10 maja i 23 listopada w Wenecji.