Picie soku z czarnego bzu może sprzyjać utracie wagi
Sok z czarnego bzu od bardzo dawna słynie z właściwości leczniczych. Jest on skarbnicą antyoksydantów, witamin z grupy B, potasu, cynku i żelaza. Sięgać po ów napój warto zwłaszcza w sezonie przeziębień i gryp – nie tylko bowiem wspiera pracę układu immunologicznego, ale także łagodzi objawy infekcji dróg oddechowych.
Ponadto wykazuje działanie moczopędne, detoksykujące, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wyniki niektórych badań naukowych ujawniły, że sok z czarnego bzu usuwa również z organizmu odpowiedzialne za starzenie wolne rodniki, chroniąc komórki przed uszkodzeniami.
Amerykańscy uczeni dowiedli tymczasem, że ten bogaty w witaminy i minerały sok o charakterystycznym, cierpkim smaku, może być ogromnym wsparciem w walce z nadprogramowymi kilogramami.
Okazało się też, że picie tego napoju przez 7 dni ma pozytywny wpływ na różnorodność mikroflory jelitowej. U badanych odnotowano zwiększenie ilości pożytecznych mikroorganizmów – bakterii typu Firmicutes i Actinobacteria – oraz redukcję szkodliwych drobnoustrojów.
Ponadto włączenie do diety soku z czarnego bzu doprowadziło do obniżenia poziomu glukozy we krwi o 24 proc. U osób pijących ów napój dostrzeżono także zwiększone utlenianie tłuszczów, czyli rozkład kwasów tłuszczowych, po posiłku bogatym w węglowodany oraz podczas wysiłku fizycznego.
Autorzy badania podejrzewają, że skuteczność działania soku z czarnego bzu wynika z wysokiego stężeniu antocyjanów – należących do grupy flawonoidów organicznych związków chemicznych, które mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe.