Prawidłowe nawodnienie kluczem do długowieczności!
Specjaliści uczulają, że codzienne, nawet błahe z pozoru nawyki, mają bardzo silny wpływ na długość i jakość naszego życia. Dzięki odpowiedniej diecie, regularnym ćwiczeniom oraz priorytetowemu traktowaniu snu zwiększamy swoje szanse na to, że osiągniemy sędziwy wiek, ciesząc się doskonałym zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Jak przekonuje w rozmowie z magazynem "Real Simple" dietetyczka Kristen Carli, jednym z głównych czynników rzutujących na tempo starzenia organizmu jest poziom nawodnienia.
"Ludzkie ciało składa się w 60 proc. z wody. Nawodnienie odgrywa kluczową rolę w kontekście funkcji poznawczych, poziomu energii i sprawności fizycznej" – podkreśla ekspertka.
Woda umożliwia transport znajdujących się we krwi składników, a ponadto oddziałuje na sygnalizację komórkową, nawilżenie stawów, detoksykację organizmu, prawidłowe działanie flory bakteryjnej jelit, regulację temperatury ciała oraz optymalną pracę najważniejszych narządów wewnętrznych – mózgu, serca, wątroby i nerek.
Gdy jesteśmy odwodnieni, narażamy na szwank niemal każdy układ w swoim ciele.
"Odwodnienie może prowadzić do zmęczenia, dezorientacji, skurczów mięśni i innych problemów zdrowotnych. Typowe objawy odwodnienia to ból i zawroty głowy, wzdęcia, bezsenność, wahania nastroju oraz obniżona odporność" – tłumaczy Carli.
I dodaje, że skrajne odwodnienie grozi wystąpieniem znacznie bardziej niepokojących dolegliwości, takich jak niskie ciśnienie krwi, niewydolność nerek, a nawet drgawki.
Niedostarczanie organizmowi właściwej ilości wody znacząco redukuje zatem nasze szanse na długowieczność.
"Ubiegłoroczne badanie, którego rezultaty opublikowano w eBioMedicine sugeruje, że odwodnienie przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego, a także wywołuje stres oksydacyjny. Wszystko to przyspiesza proces starzenia się organizmu. Odpowiednie nawodnienie wspiera zaś prawidłowe ciśnienie krwi oraz pracę nerek, wątroby i serca, co odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu prawdopodobieństwa na dłuższe i zdrowsze życie" – wyjaśnia dietetyczka.
Ekspertka radzi, by w trosce o właściwy poziom nawodnienia starać się pić wodę przez cały dzień.
"Zamiast czekać, aż poczujesz pragnienie – co może być oznaką łagodnego odwodnienia – spróbuj wykształcić nawyk regularnego popijania wody" – podkreśla Carli. Specjalistka wskazuje, że choć zapotrzebowanie na płyny uzależnione jest od wielu czynników – m.in. wieku, stopnia aktywności fizycznej czy istniejących schorzeń – warto przestrzegać zasady, zgodnie z którą będziemy wypijać od 8 do 12 szklanek wody w ciągu dnia.
Zdaniem dietetyczki, świetnym pomysłem jest też włączenie do swojego menu nawadniających produktów.
"Oprócz picia wody dobrym sposobem na utrzymanie prawidłowego nawodnienia jest wzbogacenie jadłospisu o zupy oraz słynące z takich właściwości owoce i warzywa, m.in. pomidory, ogórki, pomarańcze, grapefruity, truskawki i arbuzy. Dostarczają one nie tylko niezbędnych płynów, ale i cennych składników odżywczych, dzięki czemu wspierają zdrowie i dobre samopoczucie" – podpowiada Carli.