Ćwiczenia mogą ograniczyć skutki uboczne chemioterapii
Wiele kobiet, które otrzymują chemioterapię na przykład z powodu raka piersi doświadcza - zarówno w krótkim, jak i długim okresie - zmniejszonej zdolności zapamiętywania, koncentracji i/lub myślenia, co jest zwykle określane jako "mgła mózgowa".
Badanie "Aerobic exercise and CogniTIVe functional in women with brAsT cancEr" objęło 57 Kanadyjek z Ottawy i Vancouver, u których zdiagnozowano raka piersi w stadium I–III i które rozpoczęły chemioterapię.
Wszystkie kobiety uczestniczyły w trwających od 12 do 24 tygodni ćwiczeniach aerobowych: 28 rozpoczęło te ćwiczenia na początku chemioterapii, a 29 - dopiero po jej zakończeniu. Oceny funkcji poznawczych przeprowadzono przed rozpoczęciem chemioterapii i po jej zakończeniu (a zatem zanim druga grupa rozpoczęła program ćwiczeń).
Exercise During Chemotherapy Boosts Cognitive Function - https://t.co/FfoYvQciCC via @neurosciencenew
— R.E.FO.R.MED aisbl (@REFORMEDaisbl) October 22, 2024
W porównaniu z pacjentkami, które otrzymywały standardową opiekę bez dodatkowych ćwiczeń, kobiety, które uczestniczyły w programie ćwiczeń aerobowych podczas chemioterapii, same zgłosiły lepsze funkcjonowanie poznawcze i czuły, że ich zdolności umysłowe (4 z 6 ocenianych) uległy poprawie.
"Nasze ustalenia wzmacniają argumenty za tym, aby ocena ćwiczeń, zalecenia i skierowania stały się rutynową częścią opieki onkologicznej; może to pomóc kobietom żyjącym z rakiem aktywnie zarządzać zarówno swoim zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym w trakcie i po leczeniu" - oznajmiła główna autorka dr Jennifer Brunet z University of Ottawa.
Jak podkreśliła dr Brunet, wiele kobiet poddawanych chemioterapii z powodu raka piersi pozostaje niewystarczająco aktywnych, a programy ćwiczeń dostosowane do ich potrzeb są ograniczone.
"Aby temu zaradzić, opowiadamy się za współpracą w różnych sektorach — akademickim, opieki zdrowotnej, fitnessu i społeczności — w celu opracowania programów ćwiczeń specjalnie zaprojektowanych dla kobiet z rakiem piersi" — zaznaczyła. "Programy te powinny być łatwe do przyjęcia i powszechnego wdrożenia, pomagając uczynić korzyści płynące z ćwiczeń bardziej dostępnymi dla wszystkich kobiet stawiających czoła wyzwaniom leczenia raka i rekonwalescencji".