Komosa ryżowa - zdrowsza alternatywa dla makaronu czy ryżu

Wśród wegan i osób stosujących dietę bezglutenową komosa ryżowa cieszy się dużym uznaniem. Specjaliści podpowiadają tymczasem, by sięgali po nią nie tylko ci z nas, którzy z różnych względów obarczeni są dietetycznymi ograniczeniami.
Komosa ryżowa to wszak produkt wyróżniający się zawartością wielu cennych składników, który - nie bez powodu - zaliczany jest do tzw. "superżywności".
Nazywana też ryżem peruwiańskim, kaszą Quinoa lub "złotym ziarnem Inków", jest tzw. pseudozbożem, które pod względem wyglądu i zastosowania przypomina zboża właściwe. Doceniana jest przede wszystkim za to, że stanowi doskonałe źródło błonnika pokarmowego i łatwo przyswajalnego białka.
Komosę ryżową zachwala również dr Vicente Mera, znany badacz zajmujący się kwestią długowieczności. W swojej nowej książce "Młody w każdym wieku. Skuteczna metoda na długie, zdrowe i szczęśliwe życie" podkreśla on, że roślina ta posiada niski indeks glikemiczny, będąc przy tym doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak magnez, miedź, fosfor czy wapń.

(Fot. Getty Images)
Jak wskazuje w rozmowie z magazynem "Vogue" dietetyczka Cristina Barrous, quinoa może posłużyć za świetną alternatywę dla makaronu czy ryżu, gdyż zawiera mniej węglowodanów, a co za tym idzie nie powoduje gwałtownych skoków cukru we krwi. Niektóre badania wykazały, że zamiana pszenicy na komosę ryżową redukuje poziom złego cholesterolu i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
W swojej książce "The Food Babe Way" amerykańska pisarka i aktywistka Vani Hari wspomina wizytę na farmie komosy ryżowej w Peru. Jeden z rolników zwierzył się, że jego 95-letnia matka wyglądała młodziej od niego, "ponieważ je komosę ryżową każdego dnia".
Najczęściej spotykanymi odmianami tej rośliny są komosa biała, czerwona i czarna. Najdelikatniejszą z odmian jest ta biała, która ma lekko orzechowy posmak. Można wykorzystać ją jako dodatek do sałatek i sosów, zagęstnik do zup oraz składnik zdrowych koktajli, a nawet deserów.
Najpierw należy obficie przepłukać ziarna, a następnie gotować we wrzątku przez około 15 minut. Ugotowaną komosę możemy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez maksymalnie 3 dni.
Tańszym odpowiednikiem kosmy ryżowej w naszym klimacie jest kasza jaglana. Kosma ryżowa jak wiele innych to tylko dietetyczny trend, który jest szkodliwy dla ekosystemu lokalnego i portfela. W dodatku artykuł ten jest podgrzewaniem wcześniej usmażonego kotleta. Kosma była trendem kilka lat temu.