Jak stosować miód w pielęgnacji skóry?

Prozdrowotne właściwości miodu znane są ludzkości od tysięcy lat. Pozytywny wpływ pszczelego wytworu na organizm został potwierdzony w licznych badaniach naukowych. Miód wykazuje silne działanie rozkurczowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwalergiczne.
Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, poprawia perystaltykę jelit, a także pomaga w łagodzeniu objawów schorzeń dróg oddechowych, będąc swoistym panaceum na chrypkę, kaszel i ból gardła.
Miód warto jednak uwzględnić nie tylko w swoim jadłospisie, ale i pielęgnacji skóry.
Jak wskazuje w rozmowie z magazynem "Vogue" dermatolożka Kemi Fabusiwa, regularne stosowanie miodowych kuracji pomoże nam uporać się z niedoskonałościami.
"Miód ma naturalne właściwości antybakteryjne, dlatego wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu bakterii, jakie towarzyszą trądzikowi" – zaznacza specjalistka. Co więcej, aplikowanie miodu bezpośrednio na skórę pozwoli zniwelować zmarszczki i zapobiec powstawaniu nowych.

"Jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie" – dodaje dermatolog Chris Tomassian.
Miód zawiera szereg cennych składników, takich jak flawonoidy, które redukują stan zapalny, będąc przydatnym narzędziem w walce z egzemą, łuszczycą i łojotokowym zapaleniem skóry. Jest on zarazem naturalnym humektantem, co oznacza, że blokuje wilgoć, wzmacniając barierę ochronną skóry i zapobiegając jej wysuszaniu.
Zawarte w miodzie kwasy – glukonowy, cytrynowy, jabłkowy, mlekowy, bursztynowy – działają tonizująco i przywracają skórze właściwe pH, a enzymy delikatnie złuszczają i usuwają martwe komórki.
"Miód wyrównuje koloryt cery, ujędrnia, łagodzi podrażnienia. Działa też ściągająco, dlatego sprawdzi się u posiadaczek cery tłustej" – wylicza dr Fabusiwa.

Chcąc wzbogacić pielęgnacyjną rutynę o zabiegi z wykorzystaniem miodu, należy pamiętać, że różne rodzaje tego słodkiego przysmaku dostarczają różnych korzyści.
"Wybór zależy od problemu skórnego, z jakim się zmagamy. Na przykład miód manuka słynie z właściwości antybakteryjnych, dzięki czemu jest szczególnie korzystny dla skóry trądzikowej. Podobne działanie wykazuje miód tymiankowy. Osobom zmagającym się z łuszczycą i egzemą polecany jest natomiast kojący miód lawendowy. Z kolei miód z kwiatów pomarańczy wyróżnia się wysokim poziomem przeciwutleniaczy, dzięki czemu nadaje się do rozjaśniania skóry i niwelowania przebarwień" – podpowiada dr Tomassian.
Istnieje wiele sposób na wykorzystanie miodu w pielęgnacji skóry.
"Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest nałożenie cienkiej warstwy miodu na czystą, osuszoną skórę i pozostawienie go na krótki czas – zwykle od 15 do 20 minut – przed spłukaniem twarzy letnią wodą" – radzi dr Fabusiwa.
Możemy również przygotować na bazie miodu peelingującą maseczkę. Wystarczy połączyć ze sobą łyżkę miodu, 5 łyżek ciepłej przegotowanej wody, 5 łyżek płatków owsianych błyskawicznych i łyżkę mleka. Powstałą mieszankę aplikujemy na twarz, a po upływie 10 minut dokładnie zmywamy, masując skórę okrężnymi ruchami.