W Meksyku znaleziono jajo flaminga sprzed tysięcy lat

Jajko ptaka należącego do rodziny flamingów znajdowało się na głębokości 31 centymetrów w warstwie gliny i łupków. Ma 93,5 milimetra długości i 55,8 milimetra szerokości. Skorupka jest gładka i pozbawiona plam, a oba końce są lekko szpiczaste.
W celu ustalenia gatunku ptaka, który złożył owo jajo, porównano wymiary, kształt i wygląd znaleziska z jajami znanych gatunków ptactwa wodnego zamieszkującego obie Ameryki - takich jak pelikany, gęsi, brzytwy, nurzyki, łabędzie i nurki. Okazało się jednak, że najbardziej przypomina jaja flamingów, choć nie udało się ustalić konkretnego gatunku.
An ancient flamingo fossil egg between 8,000 and 12,000 years old was uncovered at a busy construction site for a new airport in Mexico, officials from the Latin American country said. | @Reuters https://t.co/vRigBiYHY9
— Inquirer (@inquirerdotnet) August 8, 2023
Skamieniałe jajo flaminga to niezwykle rzadkie, a przez to cenne znalezisko. Do tej znane jest tylko jedno takie odkrycie. To znalezione w Hiszpanii jajo pochodzące z wczesnego miocenu (15-23 miliony lat temu). Jajo z placu budowy meksykańskiego lotniska jest więc pierwszym tego rodzaju skarbem znalezionym w Ameryce i dopiero drugie na świecie.
Według naukowców znalezisko sugeruje, że kilkadziesiąt tysięcy lat temu obszar w okolicach dzisiejszej stolicy Meksyku zajmowało płytkie słone, które było siedliskiem flamingów. Obecnie ptaki te, znane z efektownych jasnoróżowych piór, występują głównie w Ameryce Południowej, na Karaibach, na półwyspie Jukatan i na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.