Natalie Portman przyjeżdża do Poznania. Aktorka wystąpi na konferencji Impact’23

Impact’23 w Poznaniu to najważniejsze wydarzenie gospodarczo-technologiczne w naszej części Europy. Wezmą w nim udział znani politycy, m.in. premier Mateusz Morawiecki, menadżerowie z największych globalnych firm, wybitni naukowcy i eksperci oraz mówcy.
Konferencja odbywa się w dniach 10-11 maja. Natalie Portman wystąpi 11 maja o godz. 10:35 w rozmowie moderowanej przez Rahel Solomon z CNN, a następnie od 11:00 do 11:30 weźmie udział w dyskusji z tą dziennikarką. Temat tego drugiego spotkania brzmi: "Jak otworzyć umysły, poruszyć serca i zmieniać świat".
Organizatorzy konferencji Impact’23 podkreślają, że Portman szybko przyjęła ich zaproszenie. Niewątpliwie wpływ na decyzję aktorki miało wydanie w Polsce jej pierwszej książeczki dla dzieci "Bajki opowiedziane na nowo" w przekładzie Michała Rusinka. Dzięki staraniom organizatorów cały przychód ze sprzedaży pierwszych 10 tys. egzemplarzy zostanie przekazany na wsparcie polskiej psychiatrii dziecięcej.
Natalie Portman will be one of the top speakers at Impact '23 event that will take place in Poland on May 10-11, 2023.
— Natalie Portman Updates (@nportmanonline) January 9, 2023
Impact'23 is the most prestigious economic and technological event in Central and Eastern Europe. pic.twitter.com/lCGPr2PzLK
Jak mówi sama Portman, do napisania bajek z morałem zainspirowały jej narodziny córki Amalii, która przyszła na świat w 2017 roku. Aktorka promuje czytelnictwo od najmłodszych lat. Podobno już w szkole uchodziła za mola książkowego i wciąż kocha dobre książki. Niedawno w swoim klubie czytelniczym Nat’s Book Club polecała książkę Olgi Tokarczuk, a później zaprosiła naszą noblistkę do wspólnej rozmowy
Natalie Portman ma polskie korzenie. Jej rodzice są Żydami - mama ma korzenie austriacko – rosyjskie, a tata polskie – jego dziadek pochodził spod Rzeszowa. Jako aktorka debiutowała w wieku 13 lat w kultowym już filmie "Leon zawodowiec" z 1994 roku. Pięć lat później zagrała żonę Anakina Skywalkera w kultowej sadze "Gwiezdne wojny" oraz w filmie "Wszędzie, byle nie tu", za rolę w którym dostała nominację do Złotego Globu.
Choć drzwi do kariery stały przed nią otworem, 18-letnia wówczas Portman ku zaskoczeniu wszystkich ogłosiła, że zamierza się kupić na nauce. Na Harvardzie zdobyła dyplom z psychologii, który – jak często podkreśla - pomaga jej lepiej zrozumieć skomplikowane bohaterki. Studiowanie psychologii się opłaciło. Za rolę owładniętej obsesją baletnicy w "Czarnym łabędziu" Portman zdobyła Oscara.
Gwiazda ma na koncie nie tylko role w kasowych przebojach, ale też w niezależnych, niskobudżetowych produkcjach. Wśród nich jest m.in. dokument "Zjadanie zwierząt" ("Eating animals"), którego jest producentką wykonawczą i narratorką. Walka o prawa zwierząt to jedna z wielu akcji, w które włącza się Portman. Z jeszcze większym zaangażowaniem walczy o prawa kobiet.
Aktorka wspiera inicjatywy społeczne, które mają przeciwdziałać ubóstwu, np. system mikropożyczek dla kobiet, które zakładają małe firmy w krajach rozwijających się czy edukację dziewcząt. Wsparła także ruch i akcję #meteo i akcję Time’s Up, która ma na celu przeciwdziałanie molestowaniu i pomoc jego ofiarom.
W 2020 Portman wraz z grupą przyjaciółek, m.in. Evą Longorią i Jenifer Garnier, zainwestowała w drużynę kobiecej piłki nożnej, która w ubiegłym roku zadebiutowała w National Women’s Soccer w 2022.