Panowanie Karola III wpłynęło na wzrost popularności Jack Russell terrierów

O imponującym wzroście popularności Jack Russel terierrów w Wielkiej Brytanii donosi Mail Online, powołując się na dane opublikowane przez Kennel Club. Z wyliczeń wynika, że w ostatnim roku liczba rejestrowanych szczeniąt tej rasy wzrosła aż o 40 proc., a liczba posiadanych przez Brytyjczyków psów tej rasy - o 14 proc.
Niewątpliwie ma na to wpływ fakt, że Karol III po objęciu tronu wprowadził się do pałacu Buckingham z Beth i Bluebell, dwiema suczkami rasy Jack Russel terierr, które wraz z żoną Camillą adoptował ze schroniska. Ulubionej rasie nowego monarchy wciąż jednak daleko do tego, by być "rasą panującą" w Wielkiej Brytanii. Najbardziej popularne w tym kraju wciąż są Pembroke welsh corgi, których fanką była królowa Elżbieta II.
One of the best activities for a Jack Russell Terrier is a classic game of chase – all you have to do is get them to chase you! They also get mental stimulation from games like fetch or playing hide-and-seek with treats. pic.twitter.com/m5ymGMYvql
— National Kennel Club (@NationalKennelC) May 2, 2023
"Popularność poszczególnych ras z pewnością to rośnie, to maleje. Ma na to wpływ wiele czynników, także kultura popularna i sławni właściciele. My oczywiście zachęcamy przyszłych właścicieli do tego, żeby zamiast kierować się popularnością danej rasy, poświęcili czas i dowiedzieli się, jaki pies najlepiej pasuje do ich stylu życia. Upewnili się, że są w stanie zaspokoić jego różne potrzeby, także takie jak pielęgnacja czy szkolenie" - przekazał Mail Online rzecznik Kennel Clubu, Bill Lambert. I dodał, że Jack Russell terriery to małe psy z wielką osobowością, znane z żywego i radosnego usposobienia.
Kierowanie się modą przy podejmowaniu decyzji o życiu zwierzęcia, które trwa zwykle kilkanaście lat, nie jest dobrym kryterium. Ci, którzy chcieliby pójść w ślady Karola III, powinni pamiętać o tym, że Jack Russell terriery to psy aktywne, lubiące ruch, inteligentne i samodzielne. Nie wystarczy im miejsce na kanapie i kilka króciutkich spacerów dziennie. Króla Karola III i jego żonę w jednym jednak warto naśladować. Swoje dwie ulubienice, Beth i Bluebell, adoptowali w lutym 2017 roku ze schroniska Battersea Dogs and Cats Home.
- Król Karol III od lat ma słabość do Jack Russell terrierów, miał kilka psów tej rasy. Najbardziej znanym był Tigga, który pojawiał się często na królewskich kartkach świątecznych i urodzinowych. Żył ponad 18 lat, a jedno z jego szczeniąt, Freddy, Karol podarował Camilli. Gdy po długotrwałej chorobie w 2002 roku Tigga został poddany eutanazji, aby go upamiętnić Karol na terenie Highgrove House kazał ustawić jego "pomnik" upleciony z wikliny. Karol III miał też kiedyś biszkoptowego labradora o imieniu Harvey, który dorastał z corgi królowej Elżbiety.