Sztuczna inteligencja odkryła nieznaną sztukę słynnego hiszpańskiego dramaturga

Gdzie językoznawca i literaturoznawca nie może, tam sztuczną inteligencję pośle. Tak można w skrócie opisać eksperyment, na który zdecydowali się pracownicy Biblioteki Narodowej w Madrycie. Postanowili oni sprawdzić, czy nowoczesna technologia może być pomocna w badaniu starych dzieł literackich, których autorów nigdy nie udało się ustalić. Do analizy anonimowych historycznych rękopisów zatrudnili więc sztuczną inteligencję.
Badanie wykonali naukowcy z uniwersytetów w Wiedniu i Valladolid. Opracowany przez specjalistów algorytm miał przebadać 1 300 anonimowych rękopisów i książek pozostających w zbiorach biblioteki, dokonując analizy lingwistycznej każdego z nich. W tym celu algorytm AI porównywał każdą pracę z wybranymi próbkami tekstów różnych pisarzy. Badacze mieli nadzieję, że dzięki temu uda się ustalić autorów części anonimowych dzieł.
ðð« Artificial intelligence discovers a lost work by Lope de Vega, one of the key figures in the Spanish Golden Age of Baroque literature ð«ð - @thetimeshttps://t.co/L8o70JyfuC
— Embassy of Spain UK (@EmbSpainUK) February 1, 2023
Eksperyment przyniósł już sukces i to gigantyczny. Dyrekcja Biblioteki Narodowej w Madrycie właśnie poinformowała, że w toku tych prac odkryto prawdziwy klejnot – nieznaną wcześniej sztukę jednego z największych hiszpańskich pisarzy Złotego Wieku, Felixa Lope de Vegi. Chodzi o dramat 'La francesa Laura", który powstał kilka lat przed śmiercią tego dramaturga.
Przechowywany w archiwum biblioteki rękopis to kopia datowana na koniec XVII wieku, dlatego dotąd nie przypuszczano, że jest to dzieło autora "Owczego źródła" i "Rycerza z Olmedo". Jednak analizujący to dzieło algorytm nie miał wątpliwości.
Analiza wykazała, że słownictwo użyte w tekście "La francesa Laura" ściśle odpowiada językowi, jakiego w innych swoich dziełach używał Felix Lope de Vega. Podobieństwa ze słownictwem pozostałych 350 dramaturgów, którzy byli brani pod uwagę w eksperymencie, algorytm się nie dopatrzył.
La tecnología de inteligencia artificial (IA) utilizada para transcribir obras históricas anónimas en los archivos de la Biblioteca Nacional de España ha descubierto una joya oculta: una obra de teatro hasta ahora desconocida de Félix Lope de Vega.https://t.co/vF2pHYiigF pic.twitter.com/W67fEPNLTF
— Cursor en la Noticia (@cursorenla) January 31, 2023
Aby potwierdzić ustalenia sztucznej inteligencji, eksperci przeprowadzili tradycyjne badania filologiczne. "La francesa Laura to niezwykła sztuka, o dramatycznej sile charakterystycznej dla dojrzałego Lope de Vegi" - przekazano.
Akcja wspomnianego dramatu, który teraz ma już autora, osadzona jest we Francji, a jego główną bohaterką jest Laura, córka księcia Bretanii i żona hrabiego Arnaldo. Kobieta staje się obiektem uczuć następcy francuskiego tronu i choć odrzuca go, zazdrosny mąż próbuje ją otruć. Ostatecznie prawość Laury zostaje udowodniona i wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Książka ma zostać w najbliższych miesiącach opublikowana przez wydawnictwo Gredos.
Według znawców literatury hiszpańskiej, Félix Lope de Vega w trakcie swojego życia napisał około 2 000 dramatów, ale zachowała się jedynie jedna czwarta z nich. Jest więc bardzo prawdopodobne, że w przyszłości jakiś kolejny anonimowy rękopis zostanie uznany za nieznane dzieło tego dramatopisarza.