W festiwalu ognia na Szetlandach po raz pierwszy mogły uczestniczyć kobiety
Tegoroczna edycja Up Helly Aa, która rozpoczęła się we wtorek 31 stycznia, była inna niż wszystkie poprzednie. Komitet organizacyjny imprezy zniósł bowiem obowiązującą od początku istnienia festiwalu zasadę, że drużyny Wikingów biorące udział w paradzie z pochodniami mogą być złożone wyłącznie z mężczyzn.
Shetland's Up Helly Aa Viking fire festival has returned, with women and girls in the torchlit procession for the first time ð¥
— BBC Scotland (@BBCScotland) February 1, 2023
Read more: https://t.co/4wFdDJ4Aob
Via @BBCScotlandNews pic.twitter.com/2x13caXVzw
Do tej pory kobiety i dziewczęta musiały się zadowolić mniej znaczącymi rolami - hostess lub pomocy organizacyjnej. Jak informuje serwis "Euronews", decyzja ta ma na celu rewitalizację imprezy, która powróciła w tym roku po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.
Festiwal Up Helly Aa to coroczne święto odbywające się na należących do Szkocji Szetlandach. Przypomina ono o bogatym i wciąż żywym w tym rejonie dziedzictwie Wikingów.
Festiwal odbywa się od ponad 140 lat i niezmiennie jest spektakularnym pokazem wikińskiej historii, tradycji i dumy. Uznawany jest za największy w Europie festiwal ognia. Tradycja ta ma korzenie w XIX wieku i powstała jako wydarzenie, które na Szetlandach kończyło okres Bożego Narodzenia.
Kulminacyjnym punktem festiwalu jest zawsze uliczna parada z pochodniami. Biorą w niej udział tysiące osób przebranych w stroje Wikingów. Paradę prowadzi Drużyna Jarla pod dowództwem wybieranego co roku wodza - Guizer Jarla.
W tym roku był nim 44-letni Neil Moncrieff, który w Up Helly Aa uczestniczy od 15 lat. Parada podąża ulicami Larwick na brzeg morza, gdzie jej uczestnicy wrzucają płonące pochodnie do specjalnie w tym celu zbudowanej łodzi Wikingów.