Sylwetka Kim Kardashian ma gorszy wpływ na samoocenę kobiet niż figura Kate Moss

Kanony piękna zmieniły się jednak diametralnie, gdy do świata show-biznesu wkroczyła słynąca z dużo bardziej obfitych kształtów Kim Kardashian. Jak się jednak okazuje, lansowana przez nią figura klepsydry, o której marzą dziś miliony fanek, ma jeszcze gorszy wpływ na samoocenę kobiet i ich postrzeganie własnego ciała.
Celebrytka wyznaczyła nowe standardy – lecz niekoniecznie łatwiejsze do osiągnięcia. Bo choć wychudzoną sylwetkę Kate Moss z pewnością trudno uznać za zdrowy wzór do naśladowania, proporcje ciała Kim Kardashian, które zapewniła jej seria operacji plastycznych, dla większości z nas są podobnie nieosiągalne. Czy zatem lansująca figurę klepsydry Kardashian wpędza nas w jeszcze większe kompleksy niż anemiczna Moss?
Do takiego wniosku doszły autorki nowego badania naukowego, Sarah McComb i Jennifer Mills z York University w Toronto. Przeprowadziły eksperyment z udziałem 402 studentek w wieku od 18 do 25 lat. Uczestniczkom pokazano opublikowane na Instagramie zdjęcia kobiet, których wygląd wpisywał się w odmienne kanony urody.

Podczas gdy niektóre bohaterki fotografii przypominały Kim Kardashian, wyróżniając się dużym wcięciem w talii, obfitym biustem, płaskim brzuchem i szerokimi biodrami, inne były szczupłe niczym Kate Moss. Osoby w grupie kontrolnej oglądały wówczas zdjęcia estetycznych wnętrz.
Rezultaty badania ujawniły, że zarówno u uczestniczek oglądających zdjęcia kobiet podobnych do Kim Kardashian, jak i tych, które zobaczyły fotografie bardzo szczupłych pań w stylu Kate Moss, odnotowano większe niezadowolenie ze swojej wagi i wyglądu oraz mniejszą ogólną satysfakcję z własnego ciała niż u uczestniczek z grupy kontrolnej. Szczególnie niekorzystny wpływ na samoocenę badanych miały jednak zdjęcia sylwetek przypominających figurę Kim.
"Wybrane przez nas zdjęcia odzwierciedlały najpopularniejsze trendy obecne w mediach społecznościowych. Nowe tendencje sprawiły, że ostatnio najbardziej pożądana jest krągła sylwetka, która charakteryzuje się dużymi pośladkami i udami oraz wąską talią i płaskim brzuchem. Nie jest to jednak zdrowszy wzorzec niż szczupłe sylwetki modelek. Wpędza on kobiety w jeszcze większe kompleksy, gdyż zwykle okazuje się, że takie kształty są trudne, a nierzadko zwyczajnie niemożliwe do osiągnięcia" – komentują autorki badania.