Marka Victoria's Secret wystartowała z... podcastem
Kolejnym elementem rebrandingu marki jest uruchomienie pokrzepiającego kobiece serca i umysły podcastu "VS Voices".
Gościem pierwszego odcinka podcastu, którego premierowy odcinek został zaprezentowany 6 października na platformach Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts, była Priyanka Chopra Jonas. W audycji, której gospodynią jest wielokrotnie nagradzana dziennikarka, Amanda de Cadenet, Chopra poruszyła temat samoakceptacji, rasizmu, wiary i żalu. W rozmowie z magazynem "People" aktorka przyznała, że ma nadzieję, że jej słowa "pozwolą innym otworzyć się na dialog, podzielić się swoimi historiami i przejąć kontrolę nad własnym życiem".
Gospodyni podcastu podkreśla, że celem prowadzonych przez nią audycji jest "wspieranie kobiet we wszystkich osiągnięciach, a nie tylko w zewnętrznym pięknie mierzonym ilościowo przez męskie spojrzenia". W rozmowie z "People" zapewnia, że słuchacze mogą liczyć na głębokie rozmowy i szczere wyznania gości, pozbawione fasady sławy i blichtru. "Każdy z nas z czymś walczy, sława i sukces nie usuwają tej rzeczywistości" - dodaje.
Przez lata marka Victoria’s Secret cieszyła się ogromnym uznaniem w świecie mody. Najlepsze modelki, które usilnie starały się uzyskać status Aniołka, spektakularne pokazy, które ściągały przed ekrany miliony widzów, stając się największym modowym show z występami największych gwiazd estrady. Jednak za fasadą pięknych uśmiechów, okazałych skrzydeł i skąpej bielizny skrywało się wiele tajemnic, których ujawnienie doprowadziło do wizerunkowego kryzysu marki.
Ten najpierw nadszarpnęła wypowiedź Eda Razeka. W 2018 roku szef marketingu Victoria's Secret, zapytany o to, dlaczego na pokazach nie występują modelki plus size i modelki transpłciowe, odparł, że pokazy VS to "fantazja, 42-minutowa rozrywka". W rozmowie z "Vogue" Razek podkreślił, że nie widzi powodu, dla którego na pokazach miałaby pojawić się modelki o nieco innych kształtach czy rozmiarach.
"Zawsze zadaję sobie pytanie: jeśli to zrobimy, jaki jest tego powód? Czy uwzględniamy je, ponieważ jest to właściwe, czy może poprawne politycznie? Czy mają one zająć miejsce kogoś, kto przez rok ciężko pracował, aby otrzymać tę szansę i płakał na wieść o tym, że się udało?".
Ten komentarz odbił się szerokim echem w mediach i Internecie. W czasach, kiedy tak dużo mówi się o różnorodności i akceptacji ciała, w każdym rozmiarze, hołdowanie sztywnemu wizerunkowi i utartemu kanonowi piękna, zaczęło wzbudzać coraz większe kontrowersje. Aby nieco złagodzić ten medialny niesmak, zatrudniono Ali Tate Cutler. Modelkę plus size, noszącą rozmiar 44.
Okazało się jednak, że butna postawa Razeka to nic wobec faktów, jakie ujawnił "New York Times" w obszernym raporcie okraszonym wymownym tytułem "Aniołki w Piekle: kultura mizoginii wewnątrz Victoria’s Secret". Z artykułu wynika, że Razek miał dopuszczać się molestowania i poniżania modelek oraz pracownic firmy. A wspomniane przez byłego już szefa marki marzenie i fantazja, za kulisami pokazów były istnym piekłem. Katorżnicze treningi zbliżone do tych, którym poddawani są profesjonalni sportowcy, głodówki — wszystko to, aby znaleźć się w zaszczytnym gronie modelek VS, na których przecież przez lata wzorowały się dziewczyny na całym świecie. Jak skomentowała niedawno postępujące zmiany w marce modelka Heid Klum: "najwyższa pora".