Hummus idealny? Oto klasyczny przepis z Izraela

"Zanim poleciałam do Tel Awiwu i spróbowałam tego idealnego, kremowego, zbalansowanego smaku hummusu od lokalsów z targu, popełniałam wszystkie możliwe błędy podczas jego robienia. Nie dodawałam wody, dodawałam do pasty oliwę, kmin rzymski, ograniczałam dodatek tahini i pomijałam cytrynę. Totalny absurd. Dzisiaj już wiem, jak robić i podawać hummus i chętnie się z Tobą tą wiedzą podzielę" - napisała w zamieszczonym na Instagramie poście Urban.
Do przyrządzenia 3-4 porcji pasty będziemy potrzebować: około 1,5 szklanki ugotowanej do miękkości ciecierzycy, 5-6 łyżek pasty sezamowej tahini, 2 łyżek soku z cytryny, małego ząbka czosnku, około 50 ml lodowatej wody oraz odrobinę soli do smaku. To jednak nie koniec - istotne jest również właściwe serwowanie hummusu. Do podania przydadzą nam się całe ziarna ciecierzycy, dobrej jakości oliwa z oliwek, czosnek przeciśnięty przez praskę, nasiona czarnuszki, zatar, sumak lub słodka papryka, świeże zioła, np. kolendra, chlebki pita lub naan oraz opcjonalnie falafele.
Przygotowanie pasty jest banalnie proste. "Ciecierzycę płuczemy w zimnej wodzie. Przekładamy do blendera i miksujemy wraz z czosnkiem na w miarę jednolitą masę. Następnie dodajemy tahini i sok z cytryny i ponownie miksujemy. Na tym etapie hummus wyraźnie zgęstnieje. Do tak przygotowanej bazy wlewamy powoli lodowatą wodę (najlepiej z lodem) i miksujemy dalej, aż hummus stanie się jasny, kremowy i jedwabisty. Doprawiamy do smaku solą. W razie potrzeby dodajemy ciut więcej soku z cytryny" - instruuje Urban.
Ekspertka zaznacza, że odpowiednio przyrządzony hummus zachwyca spójną kompozycją smaków. "Mamy słodką ciecierzycę, słoną sól, gorzką pastę sezamową i kwaśną cytrynę. Całość podkręca fakt, że hummus jest dosyć tłusty i kremowy, a dodatki na nim przyjemnie ubogacają strukturę dania" - zachwala danie dietetyczka. I dodaje, że nie warto zanadto eksperymentować z przepisem. "To naprawdę proste. Wystarczy nie przedobrzyć" – podsumowuje.