Menu

Jak przekonać dziecko do mycia rąk?

Jak przekonać dziecko do mycia rąk?
Genialna w swojej prostocie metoda zachęci najmłodszych do regularnego mycia rąk. (Fot. Getty Images)
Jaralee Metcalf z Idaho na początku sezonu zachorowań na grypę zastanawiała się, w jaki sposób pokazać podopiecznym, że mycie rąk zabija zarazki. Wymyśliła prosty sposób: poprosiła swoich uczniów, by zetknęli z zarazkami kromki białego chleba. A potem obserwowali, co będzie się z nimi działo.
Reklama
Reklama

Metcalf przygotowała pięć kromek chleba. Pierwsza wylądowała w hermetycznej torebce z napisem "świeża i nietknięta", ponieważ miała posłużyć za "obiekt kontrolny”. Drugą kromką dzieci kolejno pocierały o swoje laptopy. Trzeciej pajdy dotykali wszyscy, którzy nie umyli wcześniej rąk. Przed dotknięciem czwartej wszyscy umyli ręce ciepłą wodą z mydłem. Piąta kromka trafiła do rąk uczniów po tym, jak odkazili dłonie płynem dezynfekującym. Potem wszystkie pajdki odłożono.

Eksperyment miał trwać 3-4 tygodnie. Dlaczego tak długo? Nauczycielka stwierdziła, że trzeba dać bakteriom czas na pokonanie konserwantów zawartych w pieczywie. Po jego zakończeniu najgorzej wyglądała kromka, która otarła się wcześniej o laptopy. W niemal idealnej "kondycji” pozostała pajda dotykana po umyciu rąk mydłem i ciepłą wodą. Ta macana brudnymi dłońmi, szybko pokryła się grubą warstwą pleśni. I teraz ciekawostka. Kromka dotykana po dezynfekcji rąk specjalnym płynem... również pokryła się brzydkim nalotem. Nauczycielka wyciągnęła z tego wniosek, że taki środek nie zastąpi prawdziwego mydła.

Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebujemy jedynie chleba. (Fot. Getty Images)

Swoją metodę opisała na facebokoowym profilu. Później uprościła doświadczenie i podała szczegółową instrukcję na stronie uniwersyteckiego szpitala pediatrycznego C.S. Mott. Tutaj precyzuje, że najlepiej, gdyby pieczywo było domowej roboty albo z dobrej piekarni ("Im mniej konserwantów, tym lepiej”). Tak naprawdę wystarczą trzy kromki (dotykana brudnymi rękami, kontrolna i chwytana po użyciu mydła). Po zamknięciu obiektów badań w foliowych woreczkach, należy przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu. "Za kilka dni powinna zacząć pojawiać się dni pleśń” - zauważa Jaralee Metcalf. "Wtedy poproś dziecko, by wzięło linijkę, zmierzyło ją i zapisało obserwacje. Może też robić każdego dnia zdjęcia i prowadzić dziennik naukowy”.

Po zakończeniu eksperymentu, z którego dzieci wyciągną oczywiste wnioski, wystarczy już tylko poinstruować je, jak myć ręce. To też oczywiste? Nie dla każdego. Centers for Disease and Prevention (CDC) zaleca wieloetapowy proces: "Zwilż ręce czystą, bieżącą wodą (ciepłą lub zimną), zakręć kran i nałóż mydło. Pamiętaj, aby spienić grzbiety dłoni, między palcami i pod paznokciami. Szoruj ręce przez co najmniej 20 sekund. Potrzebujesz timera? Dwukrotnie zanuć piosenkę Happy Birthday"...

A co do płynów dezynfekujących – nie należy ich skreślać (zwłaszcza w podróży) - zauważa nauczycielka. Warto tylko pamiętać, że skuteczne są te, które zawierają min. 60% alkoholu.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.01.2025
GBP 5.1498 złEUR 4.2718 złUSD 4.1512 złCHF 4.5658 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama