Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Koreański superfood? To... żołędzie!

Koreański superfood? To... żołędzie!
Jeszcze do niedawna żołędzie były ignorowane jako sezonowy produkt spożywczy. (Fot. Getty Images)
Żołędzie święcą triumfy w koreańskiej kuchni, stając się kolejnym, modnym superfood. Ten trend budzi jednak duże zaniepokojenie wśród koreańskich ekologów, którzy obawiają się o losy wiewiórek.
Reklama
Reklama

Po tym, jak eksperci ogłosili, że żołędzie to pożywienie, które może pomóc w zapobieganiu otyłości i cukrzycy, konsumenci coraz chętniej sięgają po nie, wykorzystują je w codziennej kuchni, przerabiają na kawę, mąkę, makarony. W Korei Południowej żołędzie już zyskały tytuł "superfood".

Jeszcze do niedawna żołędzie były ignorowane i nie były brane pod uwagę jako sezonowy produkt spożywczy. Sprzyjał temu znikomy poziom wiedzy na temat ich właściwości odżywczych, jak również fakt, że przygotowanie z nich chociażby kawy, jest czasochłonnym procesem.

"Żołędzie oglądamy, czy nie są nadgryzione przez robaki. Bierzemy pojedyncze żołędzie w palce i próbujemy zgnieść. Jeśli są miękkie, to prawdopodobnie robaki wyjadły wnętrze. Takie okazy odrzucamy. Twarde z reguły są zdrowe i nadają się do przerobienia na kawę. Orzechy i żołędzie musimy pozbawić skorupki. Najbezpieczniej rozbić je młotkiem" - tłumaczą na kartach książki "Zdrowie z natury. Kawy i herbaty z łąk i lasów" autorzy Katarzyna Mikulska i Artur Bokła.

Zdecydowanie mniejszy optymizm towarzyszy działaczom na rzecz praw zwierząt... (Fot. Getty Images)

Obrane i pokrojone żołędzie poddaje się ługowaniu. Jak wyjaśniają autorzy książki, jest to proces "odgoryczania", czyli usuwania z surowca niepożądanych substancji. W przypadku żołędzi są to taniny.

"Oczyszczone ze skorupki i rozdrobnione żołędzie umieszczamy w pojemniku i zalewamy czystą wodą. Po kilku godzinach woda zmieni zabarwienie. Im dłużej pozostawimy żołędzie w wodzie, tym więcej rozpuści się w niej tanin i kolor będzie ciemniejszy. Co kilka godzin odlewamy wodę i zalewamy czystą. Proces powtarzamy do momentu, kiedy woda przestanie się zabarwiać. Potrwać to może kilka dni" - opisują autorzy.

Entuzjaści kulinarnych nowinek patrzą na ten trend z dużym zadowoleniem i ciekawością. Zdecydowanie mniejszy optymizm towarzyszy koreańskim działaczom na rzecz praw zwierząt i wolontariuszom, którzy zaczęli przygotowywać zapasy żołędzi dla wiewiórek - donosi "The Wall Street Journal" i "The Times".

"Jeśli ludzie będą nadal zabierać żołędzie z lasu, zniszczą równowagę przyrody, uniemożliwiając zwierzętom współistnienie z nami" - ostrzegają na łamach "The Times" działacze. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama