Menu

110 lat temu polski fryzjer wymyślił fryzurę "na chłopczycę"

110 lat temu polski fryzjer wymyślił fryzurę "na chłopczycę"
Dawniej krótkie włosy utożsamiano jedynie z niższą klasa społeczną. (Fot. Getty Images)
Pochodzący z Sieradza Antoni Cierplikowski, który jako Antoine zrobił karierę w Paryżu, stał się gwiazdą fryzjerstwa dzięki fryzurze na chłopczycę. Stylista stworzył to cięcie w 1909 r., gdy aktorka Eve Lavalliere poprosiła go, by znacząco ją odmłodził na potrzeby nowej roli teatralnej.
Reklama

W 1909 r. 43-letnia Eve Lavalliere, wybitna aktorka z Theatre des Varietes, która specjalizowała się w komediowym repertuarze, miała zagrać rolę młodej i radosnej dziewczyny w dwóch spektaklach. Była piękna i szczupła, ale jednak nie przypominała już nastolatki. Borykała się też z problemami zdrowotnymi po intensywnym sezonie teatralnym. Nieudane występy w kolejnym sezonie mogłyby być gwoździem do trumny jej kariery, zwłaszcza, że Paryż odkrył nową, młodszą gwiazdę, Mistinguett.

Z prośbą o pomoc Lavalliere udała się do fryzjera, który nie był zwykłym rzemieślnikiem. Antoni Cierplikowski, utalentowany emigrant z Polski, miał odmłodzić jej wizerunek. Postanowił obciąć jej włosy na krótko, inspirując się dziewczynką roznoszącą gazety.

"Dzieci z ubogich dzielnic nosiły krótkie włosy dla wygody, w wyższych sferach było to nie do pomyślenia. Długie włosy były kwintesencją kobiecości, a na ekstrawaganckie fryzury mogły sobie pozwolić jedynie kobiety z półświatka. Antoine zaryzykował i w ten sposób powstała fryzura a la garconne (na chłopczycę)” – wyjaśnia Marta Orzeszyna w biografii "Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa”.

Polski fryzjer spopularyzował krótkie włosy wśród kobiet. (Fot. Getty Images)

Aktorka nie posiadała się z radości, bo na scenie wyglądała jak nastolatka. Wszystkie gazety publikowały zdjęcia Eve z krótkimi włosami. Do Antoine’a zaczęło dzwonić coraz więcej klientek, prosząc go, by odjął im lat. Fryzura "na chłopczycę” stała się fenomenem światowej mody i była wkładem Cierplikowskiego w emancypację kobiet.

Pomysłowy Polak nie poprzestał na roli fryzjera. Dorobił się ponad stu luksusowych salonów na świecie. Był właścicielem fabryk kosmetyków marki Antoine de Paris, prowadził szkoły kosmetyczno-fryzjerskie. Czesały się u niego królowe, baronowe, miliarderki, żony prezydentów, aktorki, m.in. Betty Davis, Brigitte Bardot, Edith Piaf, Greta Garbo, Vivien Leigh, Joan Crawford, Josephine Baker, Judy Garland, Pola Negri, Mata Hari, Mary Pickford.

W Muzeum Teatralnym w Warszawie do 13 listopada można oglądać wystawę poświęconą "królowi fryzjerów" – "Antoine. Oddany pięknu”. W foyer Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zobaczymy osobiste przedmioty Cierplikowskiego oraz jego prace i kosmetyki jego firmy. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.05.2020
GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

Sport


Sport

Reklama