Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Mary Quant - to ona spopularyzowała mini

Mary Quant - to ona spopularyzowała mini
Twórczość Mary Quant możemy podziwiać w V&A Museum w Londynie. (Fot. Getty Images)
Wylansowała minispódniczki i szorty, wyprodukowała pierwszy wodoodporny tusz do rzęs, a przede wszystkim uczyniła świat mody dostępnym dla mas. Jakże wiele zawdzięczamy Mary Quant. Jej twórczość możemy obecnie podziwiać w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.
Reklama

To Andre Courreges jako pierwszy pokazał światu minispódniczkę. Ale to Mary Quant wprowadziła ją w latach 60. na ulice i sprawiła, że stała się dostępna dla tysięcy kobiet. W mini nie chodziło o obyczajową prowokację, tylko o swobodę ruchów, wolność i radość. Matka modowej rewolucji lat 60. wylansowała też kolorowe rajstopy, płaszcze z plastiku, a nawet wyprodukowała pierwszy wodoodporny tusz do rzęs. Gdy w 1966 r. otrzymała Order Imperium Brytyjskiego, na ceremonii odznaczenia w Pałacu Buckingham pojawiła się – jakżeby inaczej - w minispódniczce.

Quant uczyniła modę czymś dostępnym dla wszystkich warstw społecznych. Jej rzeczy były przystępne cenowo. Była dumna, że w jej sklepie stenotypistki przymierzają tę samą sukienkę co baronówny. Kobiety chciałby być jak modelki Twiggy i Jean Shrimpton, ikony swingującego Londynu, które ubierała Quant. To, co dzisiaj obserwujemy w salonach H&M czy Zary, kilkadziesiąt lat temu było rewolucją.

Być może Quant nie wypłynęłaby na szerokie wody, gdyby nie pewien dżentelmen. Jej mężem, a zarazem partnerem biznesowym był Alexander Plunket Greene. Ich drogi przecięły się w Goldsmiths College of Arts. "Życie takie, jakie znam teraz, zaczęło się dla mnie, gdy po raz pierwszy zobaczyłam Plunketa” – napisała w swojej autobiografii "Quant by Quant".

Ten ekstrawagancko ubrany młodzieniec z bogatej artystycznej rodziny porwał ją w wir zabawy i zainspirował do modowych eksperymentów. To on zaproponował jej, by za jego pieniądze uruchomili butik z ubraniami. Pierwszym ogniwem ich modowego imperium stał się sklep pod nazwą Baazar w londyńskiej dzielnicy Chelsea, otwarty w 1955 r. Biznesowo wsparł ich jeszcze starszy kolega Archie McNair.

Dobra passa skończyła się pod koniec lat 80. McNair uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu i wycofał się z biznesu (zmarł cztery lata temu), a Plunket odmówił lekarzom zmiany trybu życia i zmarł w 1990 r. w wieku 57 lat. Quant w lutym skończyła 85 lat. O upływającym czasie przypomina jej tylko artretyzm. Wciąż nosi fryzurę "na pazia", jaką wymyślił dla niej Vidal Sassoon. Cieszy się trojgiem wnucząt i wiejskim ogrodem.

O Quant jest znów głośno. A to za sprawą wystawy celebrującej jej twórczość w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Ubrania, akcesoria i kosmetyki, a także archiwalne zdjęcia i filmy można oglądać od 6 kwietnia. Wystawa potrwa do lutego przyszłego roku. Aby nagłośnić rozpoczęcie sprzedaży biletów, w listopadzie przed budynkiem muzeum pojawiła się grupa modelek ubranych w oryginalne ubrania Quant. Wybrały się w przejażdżkę zabytkowym, czerwonym autobusem po ulicach Chelsea, gdzie projektantka rozpętała modową rewolucję.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.09.2019
GBP 4.888 złEUR 4.341 złUSD 3.941 złCHF 3.965 zł

Sport


Reklama