Menu

Żelki z oślej skóry - specyfik modny w Chinach

Żelki z oślej skóry - specyfik modny w Chinach
Przysmak zrobiony z osłów podobno świetnie działa na libido. (Fot. Getty Images)
Jednym ze specyfików, który wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej, a który cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością w Państwie Środka, jest ejiao - preparat wytwarzany z oślej skóry. Podobno zbawiennie działa na krew, wygląd, bezsenność i libido.
Reklama

Chińczycy z oślej skóry uzyskują ekstrakt o nazwie ejiao. W tradycyjnej medycynie chińskiej ten specyfik uchodzi za afrodyzjak, łagodzi bóle menstruacyjne, jest lekiem na anemię, poprawia wygląd skóry, pomaga walczyć z bezsennością i suchym kaszlem. Przed podaniem żelatynę rozpuszcza się w wodzie lub alkoholu. Dla złagodzenia smaku, do wywaru można dodać cukier lub ziarna sezamu.

Mimo że duże, ciemnobrązowe żelki nie wyglądają zbyt apetycznie - za półkilogramową paczuszkę trzeba zapłacić równowartość 300 euro, nie brakuje osób ustawiających się w kolejce po ten preparat. Kiedyś ejiao było dostępne dla członków cesarskiego dworu, teraz jest modne wśród rosnącej chińskiej klasy średniej.

Mieszkańcy Chin zajadają się ejiao. (Fot. Getty Images)

Zapotrzebowanie na ejiao jest w Chinach tak ogromne, że pogłowie osłów w Państwie Środka spadło z dwunastu do zaledwie czterech milionów sztuk. Bardzo trudne będzie odtworzenie stad, gdyż zwierzęta tego gatunku wolną się rozmnażają. Dlatego ośle skóry importuje się z całego świata. Największymi dostawcami są kraje afrykańskie. Ekolodzy alarmują, że chińscy "łowcy skór” mogą przyczynić się do zagłady gatunku.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 11.08.2020
GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

Sport


Sport

Reklama