Menu

Zastąpienie mięsa warzywami przedłuża życie?

Zastąpienie mięsa warzywami przedłuża życie?
Czerwone mięso jest szkodliwe dla ludzi - alarmują naukowcy. (Fot. Getty Images)
Najnowsze badania wskazują, że zamiana w diecie nawet niewielkich ilości mięsa na roślinne alternatywy, może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci o połowę. Proste? No właśnie, niekoniecznie. Nie chodzi bowiem o wyłącznie o ograniczenie mięsa, ale również zastąpienie go odpowiednimi składnikami, np. strączkami.
Reklama

Badania przeprowadzone przez ekspertów z Harvard School of Public Health wskazały, że ryzyko przedwczesnej śmierci w przypadku osób, które spożywały więcej białka roślinnego było o 24 proc. mniejsze, w porównaniu do osób, które stroniły od roślinnych alternatyw. Również ryzyko choroby niedokrwiennej serca było niższe o 29 proc.

Dr Zhilei Shana z Harvard School of Public Health zaznaczył, że nie ma konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa. Aby czerpać korzyści zdrowotne, wystarczy zastąpić nawet niewielką jego porcję roślinnymi zamiennikami. Jako alternatywy wskazuje strączki, orzechy, a nawet produkty pełnoziarniste.

"Nie wystarczy jedynie uniknąć czerwonego mięsa. Chodzi również o to, co wybierzesz zamiast" - wyjaśnił dr Shan. "Białka roślinne bogate w różnorodne składniki odżywcze, ich obecność w codziennej diecie związana jest z obniżeniem ryzyka wystąpienia przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia" - dodał.

Potwierdzają to inne badania, według których zastąpienie jednej porcji czerwonego mięsa białkiem roślinnym lub nabiałem zmniejszyło ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca o 47 procent.

"Nasze ustalenia sugerują, że nawet częściowe zastąpienie czerwonego mięsa zdrowymi, roślinnymi źródłami białka może znacznie zmniejszyć częstość wystąpienia choroby niedokrwiennej serca" - wskazała autorka badania, dr Laila Al-Shaar.

Mięso jest dobrym źródłem białka, żelaza, witamin (zwłaszcza B12) i minerałów w diecie. Zaleca się jednak kontrolowanie spożycia ze względów zdrowotnych. American Heart Association poleca wzorce żywieniowe, według których podstawą diety powinny być owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, niskotłuszczowe produkty mleczne, drób, ryby i orzechy - i niewielka ilość czerwonego mięsa. 

Ale, jak zawsze, zdania dietetyków są podzielone.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.05.2020
GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

Sport


Sport

Reklama