Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Włosi przypominają, że to oni wymyślili wodę kolońską

Włosi przypominają, że to oni wymyślili wodę kolońską
Woda kolońska została wymyślona przez Włochów. (Fot. Thinkstock)
Włosi przypominają, że to oni, wbrew nazwie odwołującej się do miasta w Niemczech, wymyślili wodę kolońską. Historię jej powstania przywołano w muzeum otwartym w miejscowości Santa Maria Maggiore w Piemoncie, czyli w rodzinnych stronach wynalazców.
Reklama
Reklama

To z tych alpejskich terenów pochodzili twórcy wody kolońskiej: Giovanni Paolo Feminis i Giovanni Maria Farina, żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku. Dlatego, jak podkreślają z dumą Włosi, woda ta "pachnie Piemontem". Nie chcą, by kojarzyła się wyłącznie z Niemcami. W tym celu 24 marca otwarto muzeum, które przypomina piemonckie źródła słynnej wody.

Feminis, który był autorem mieszanki zapachów, wyemigrował do Kolonii w 1709 roku. Jego wspólnik, Farina zajmował się sprzedażą i finansami.

Woda kolońska powstała w celach leczniczych, ale szybko zdobyła popularność jako perfumy. Jej miłośnikami byli Ludwik XVIII, Goethe, Wolter oraz Napoleon i królowa Wiktoria. Główne składniki to bergamotka, cytryna, kwiat pomarańczy, rozmaryn i lawenda.

W muzeum, którego pełna nazwa brzmi Dom perfum Feminis-Farina, zgromadzono zabytkową aparaturę należącą do rodziny tego drugiego wynalazcy.

Zaaranżowano też laboratorium twórców perfum, do którego powstania przyczynili się współcześni producenci wody kolońskiej. Jest również szklarnia pełna aromatycznych roślin.

Kustosz ekspozycji Elena Poletti wyjaśniła, że ulubionym zapachem Giovanniego Marii Fariny była woń owoców cytrusowych, gdyż przypominała mu wiosenny poranek we Włoszech. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama