Menu

Wegańska skóra z... kaktusa!

Wegańska skóra z... kaktusa!
Eko skóra z... kaktusa. (Fot. Getty Images)
Oto kolejna alternatywa dla materiałów wykonanych ze zwierząt czy szkodliwych dla środowiska tkanin syntetycznych. Meksykańska firma zaprezentowała skórę wykonaną z opuncji, jednego z najbardziej rozpowszechnionych w Meksyku kaktusów.
Reklama

Skóra stworzona przez markę Desserto zadebiutowała na Międzynarodowych Targach Skórzanych Lineapelle 2019 w Mediolanie. Jej stoisko było najbardziej obleganą ekspozycją podczas tej imprezy.

Kaktusową skórę można wykorzystać w branży modowej, meblowej i motoryzacyjnej. Pionierzy tej technologii, Adrian Lopez Velarde i Marte Cazarez, pracowali nad nią przez dwa lata. Twierdzą, że materiał z opuncji jest trwały (jego żywotność oceniają na co najmniej 10 lat), elastyczny, a co więcej -przepuszcza powietrze.

O kaktusy, jak te na zdjęciu, trzeba dbać. Opuncja zaś nie wymaga podlewania, ani nawożenia. (Fot. Getty Images)

Przedsiębiorcy nie planują produkować z niej galanterii skórzanej, tylko będą sprzedawać gotową do wykorzystania skórę innym firmom. Przy obecnej mocy produkcyjnej, są w stanie dostarczyć 500 tys. m materiału na miesiąc.

Opuncja – kaktus, który może przyczynić się ekologicznej rewolucji w branży mody, jest w Meksyku wszechobecny. Roślina nie wymaga podlewania, ani nawożenia.

W świecie mody zadomowił się już inny eko-materiał: wyprodukowany z liści ananasa pinatex. Jest ubocznym produktem ananasowych plonów. Do tej pory zbierano tylko owoce ananasów, a liście się marnowały i gniły w ziemi. Do wytworzenia jednego metra kwadratowego pinatexu potrzeba około 480 liści ananasa, przy czym jeden ananas ma około 30-40 takich liści. Skórę wegańską produkuje się też m.in. z winogron i korka.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 10.07.2020
GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama