Menu

W Danii powstaje najwyższa na świecie ścianka wspinaczkowa

W Danii powstaje najwyższa na świecie ścianka wspinaczkowa
Ścianki wspinaczkowe to popularna dyscyplina i sposób spędzania wolnego czasu szczególnie wśród młodych ludzi. (Fot. Getty Images)
Obiekt CopenHill, ulokowany na przemysłowych przedmieściach Kopenhagi, wymyślono jako budowlę, która ma symbolizować nowe, lepsze czasy. W budynku, który posłużył do stworzenia nowoczesnego ośrodka rekreacji górskiej, wcześniej sortowano i spalano odpady. Po jego spadzistym dachu od ubiegłego roku można zjeżdżać na nartach, także latem.
Reklama

Wkrótce na elewację dawnej sortowni będzie można się wspiąć. Wycieczka w pionie wymaga jednak sporych umiejętności, bo do pokonania jest 80 m.

Dla porównania - jedna z najbardziej wymagających, naturalnych ścian wspinaczkowych w Tatrach Wysokich, wschodnia ściana Mnicha, jest trzy razy wyższa. A dach warszawskiego Stadionu Narodowego jest na wysokości 70 m.

Architekci, którzy zaprojektowali ścianę w CopenHill, zadbali by była ona równie urozmaicona, jak te naturalne. Ma przewieszenia i filary. Także niewielkie półki w czterech punktach, (co 20 m w pionie), gdzie miejscy wspinacze mogą na chwilę dać odpocząć mięśniom. I zastanowić, czy dadzą radę. A warto dać radę, bo na zdobywców, na szczycie czeka bar.

Budynek został ukończony w listopadzie ubiegłego roku. Ścianka wspinaczkowa miała być otwarta wiosną tego roku. Jeszcze nie działa, ale opóźnienie prawdopodobnie związane jest z pandemią koronawirusa. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.08.2020
GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

Sport


Sport

Reklama