Menu

Skąd bierze się pomysł, aby po zerwaniu obciąć włosy?

Skąd bierze się pomysł, aby po zerwaniu obciąć włosy?
Czym spowodowana jest nagła zmiana fryzury u kobiet? (Fot. Getty Images)
Chociaż nie można zaprzeczyć, że zmiana fryzury po zerwaniu może wydawać się wyzwalająca i transformująca, w rzeczywistości nie zawsze jest korzystna dla naszego zdrowia psychicznego. Przed udaniem się do fryzjera warto zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań. Przede wszystkim trzeba się poważnie zastanowić, dla kogo tak naprawdę chcemy to zrobić...
Reklama

"Ludzie czasami szukają czegoś namacalnego, aby zademonstrować zamknięcie rozdziału lub początek nowego, a włosy są jednym z najbardziej oczywistych sposobów na zrobienie tego, co wszyscy zauważą" – wyjaśnia psycholog Christie Ferrari. "W końcu, kto nie chce wyglądać najlepiej po zerwaniu?" - dodaje.

Psychoterapeuta Daryl Appleton dodał, że: "kiedy zmieniamy coś w naszym wyglądzie, zwykle przyciągamy więcej uwagi, zarówno pozytywnej, jak i negatywnej. Niezależnie od tego wzmocnienie to pomaga nam nie tylko czuć się widzianym, ale może również działać jako sygnał dla innych. Kiedy czujemy się zranieni fizycznie lub emocjonalnie, naturalną reakcją jest chęć zmiany lub przekierowania, aby uniknąć tego bólu ".

Ludzie mają wiele różnych mechanizmów radzenia sobie ze stresem po rozstaniu - podjęcie nowego hobby, kupowanie nowych ubrań, częstsze chodzenie na siłownię - a zmiana włosów to tylko jedno z nich. "Zranienie emocjonalne jest znacznie trudniejsze do zmiany lub przekierowania, więc zwykle koncentrujemy się na bardziej namacalnych zmianach fizycznych. Pozwala to na bardziej natychmiastowe uwolnienie i ulgę" – tłumaczy dr Appleton.

Nowa fryzura to szybki i łatwy sposób na zwiększenie pewności siebie, ale zanim umówisz się na wizytę, upewnij się, że robisz to z właściwych powodów - jeśli nie, to tylko tymczasowa naprawa. "Musimy się upewnić, że zmieniamy się dla siebie i jesteśmy tymi, którzy chcą zmiany i nie chodzi o zmianę dla kogoś innego" - podkreślił dr Ferrari.

Dla wielu kobiet obcięcie na krótko włosów oznacza więcej niż zmiana fryzury... (Fot. Getty Images)

"Zmiana fryzury w celu zaznaczenia ważnego wydarzenia w życiu jest po części sygnałem tego, jak bardzo patrzymy na wygląd kobiet, aby określić, kim są lub co się dzieje w ich życiu" - wyjaśniła Renee Engeln, profesor psychologii.

"Dokonanie radykalnej zmiany w swoim wyglądzie może być sposobem na wysłanie wiadomości, że dokonujesz radykalnej zmiany w swoim życiu - lub że chcesz jej dokonać" - dodała. Jak powiedziała kiedyś Coco Chanel: "Kobieta, która obcina włosy, wkrótce zmieni swoje życie".

Na łamach magazynu "ID" stylista Coby Alcantar tłumaczy to następująco: "Niektórzy ludzie przychodzą po zerwaniu i chcą tylko pozbyć się włosów. Nie chcą wspomnień, a włosy są jak DNA, które je przechowują" - dodaje.

Jak wyjaśniła pisarka Erin Blakemore, po rozstaniu niektóre kobiety chcą nie tylko nowej fryzury, ale także sposobu na wyrażenie swojej siły i indywidualnej wolności - czegoś, czego mogło im brakować w ich związku. 

Komentarze
  • RYSIO
    20 listopada, 20:42

    Przyznam ze zaintrygował mnie ten tytuł bo nie widziałem ostatniego słowa ; )

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 04.12.2020
GBP 4.957 złEUR 4.473 złUSD 3.676 złCHF 4.124 zł

Sport


Sport

Reklama