Menu

"Przykuc" lepszy dla zdrowia od siedzenia

"Przykuc" lepszy dla zdrowia od siedzenia
Okazuje się, że kucanie angażuje znaczną ilość mięśni. (Fot. Getty Images)
Kucanie albo klęczenie jest lepsze dla naszego zdrowia niż siedzenie na krześle - taki wniosek wysnuli naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, badając plemienną ludność Afryki. Przy tych pozycjach, mimo spoczynku, następuje m.in. większe spalanie tłuszczu.
Reklama

Siedzący tryb życia uchodzi za cichego zabójcę dzisiejszych czasów. Zwykło się uważać, że prehistoryczni ludzie przez to, że byli w ciągłym ruchu – zajmowali się zbieractwem, polowaniami – byli mniej narażeni na takie choroby jak cukrzyca czy otyłość. Ostatnie badanie naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii rzuciło nowe światło na tę kwestię.

Badacze przyjrzeli się członkom ludu Hadza, społeczności plemiennej, która żyje w tanzańskim buszu. Gdy grupę ochotników podłączono do urządzeń analizujących ich aktywność, okazało się, że byli w ruchu około godziny dziennie. To więcej niż aktywność przeciętnego pracownika biurowego, ale zdecydowanie mniej, niż spodziewali się naukowcy. Ich zdziwienie było tym większe, że badani nie cierpieli na żadne choroby związane z brakiem aktywności fizycznej.

W końcu naukowcy wpadli na pewien trop. Zaobserwowali, że Hadza często kucają albo klęczą, czyli przyjmują pozycje, które wymagają od mięśni pewnej aktywności - większej, niż gdy siedzi się na krześle.

Nie musimy więc wstydzić się naszego "słowiańskiego przykucu". Korzyści z przybierania takiej pozycji to intensywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej, wzmocnienia mięśni dna miednicy, pośladków, zwiększenie mobilności bioder, kostek. Może to też przynieść ulgę w bólach dolnego odcinka kręgosłupa.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.05.2020
GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

Sport


Sport

Reklama