Menu

Nudzenie się przynosi zaskakujące korzyści!

Nudzenie się przynosi zaskakujące korzyści!
Nuda też jest potrzebna! (Fot. Getty Images)
Wiele osób uważa, że nuda nie przynosi żadnych korzyści. Tymczasem to bardzo ważny stan, jak wyjaśnia psycholog Sandi Mann. 'Znudzony' mózg, to mózg kreatywny, który z większą łatwością rozwiązuje problemy.
Reklama

"Znudzeni ludzie czują, że ich działania są pozbawione sensu i dlatego są zmotywowani do angażowania się w znaczące czynności" - twierdzi Wijnand van Tilburg z University of Essex. Okazuje się bowiem, że nuda może nieść ze sobą wiele korzyści, ale warto wiedzieć, jak się nudzić.

Jak zdradza BBC psycholog Sandi Mann, gdy zaczynamy się nudzić, nasz umysł swobodnie dryfuje, to zjawisko przypomina marzenie na jawie.

"To bardzo istotny element procesu twórczego, który możemy włączyć do naszej codziennej rutyny. Kiedy masz problem, nad czymś się zastanawiasz lub martwisz i nie potrafisz znaleźć rozwiązania, daj sobie trochę czasu, pozwól sobie na nudę. Pozwól umysłowi swobodnie wędrować, dzięki temu możesz znaleźć rozwiązanie. Jednym ze sposobów, który pozwala wnieść trochę nudy do naszego życia jest zaprzestanie nieustannego sięgania po nasze telefony, co zwykle ma miejsce, gdy mamy chwilę wolnego czasu" - wyjaśnia psycholog.

Nawet zwierzęta potrafią być znudzone. (Fot. Getty Images)

Obala również mit, że nuda jest czymś szkodliwym i bezproduktywnym. Wręcz przeciwnie. Potwierdza to również badanie opublikowane na łamach "Academy of Management Discoveries", które wykazało, że nuda może pobudzić indywidualną produktywność i kreatywność.

U podstaw nudy leży "poszukiwanie stymulacji nerwowej". "Jeśli nie możemy tego znaleźć, nasz umysł to stworzy". Nuda może pobudzać kreatywność i umożliwić rozwiązywanie problemów, pozwalając umysłowi wędrować i śnić na jawie.

Psycholog podkreśla również, że nuda czy też proces opisywany przez nią jako "śnienie na jawie", może być "wytchnieniem” i stanowić krótką ucieczkę od codziennego życia. Ale dobrze jest też po prostu odejść od ekranów, pracy i innych stresorów na tyle długo, aby się nudzić. Badania wykazały na przykład, że nowoczesne narzędzia, w tym e-maile służbowe, media społecznościowe i aplikacje randkowe, mogą nadwyrężać zdrowie psychiczne - więc przerwa może być cenną okazją do doładowania baterii.

Czy istnieje właściwy sposób na nudę? Mann podkreśla, że nudy nie należy łączyć z relaksem. Spokojna, odprężająca aktywność, taka jak joga, medytacja, czytanie książki, prawdopodobnie nie spełnia definicji nudy i nie prowadzi do pożądanej stymulacji.

Aby czerpać z nudy, ekspert sugeruje wybranie czynności, która wymaga niewielkiej koncentracji lub nie wymaga jej wcale - jak chodzenie dobrze znaną trasą lub leżenie na kanapie - coś, co pozwala umysłowi wędrować. Mann sugeruje również, aby w tym czasie porzucić telefony. Wyjaśnia, że nasze przywiązanie do telefonów paradoksalnie niszczy naszą zdolność do nudy, jak i uniemożliwia nam prawdziwą rozrywkę.

"Za każdym razem, gdy wyjmujemy telefon, nie pozwalamy umysłowi błąkać się i rozwiązywać naszych problemów" - twierdzi Mann. "Nasza tolerancja na nudę zmienia się całkowicie i potrzebujemy coraz więcej, aby przestać się nudzić" - dodaje.

Następnym razem, gdy będziemy stać w długiej kolejce w sklepie lub poczekalni nie zabijajmy czasu, pozwólmy sobie na nudę - mózg, nastrój i wydajność pracy mogą się dzięki temu poprawić.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.06.2020
GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

Sport


Sport

Reklama