Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nieuleczalnie chory Michael J. Fox wyznał, że nie boi się śmierci

Nieuleczalnie chory Michael J. Fox wyznał, że nie boi się śmierci
Michael J. Fox przyznaje, że oswoił się z myślą, że może umrzeć. (Fot. Getty Images)
Gwiazdor 'Powrotu do przyszłości' od ponad 30 lat zmaga się z chorobą Parkinsona, która coraz mocniej utrudnia mu normalne funkcjonowanie. W najnowszym wywiadzie laureat honorowego Oscara podkreślił, że nieuleczalne schorzenie jest niczym 'tsunami nieszczęść'. Aktor zaznaczył jednak, że oswoił się z wizją śmierci.
Reklama
Reklama

Choć Michael J. Fox miał szansę stać się jedną z największych gwiazd Fabryki Snów, druzgocąca diagnoza zahamowała jego doskonale zapowiadającą się karierę w branży filmowej. W 2000 roku aktor wyznał, że od dziesięciu lat zmaga się z chorobą Parkinsona – nieuleczalnym schorzeniem neurologicznym, u którego podstaw leży postępujący proces zwyrodnienia komórek nerwowych. Objawia się ono stopniowym pogorszeniem sprawności ruchowej, zaburzeniami postawy ciała i spowolnieniem reakcji. Szczególnie dotkliwym skutkiem choroby, którą wykryto u Foxa w wieku zaledwie 29 lat, okazały się problemy z pamięcią krótkotrwałą.

"Zawsze z niezwykłą łatwością przychodziło mi zapamiętywanie nowych kwestii. Jednak podczas kręcenia moich ostatnich filmów miałem kilka ekstremalnych sytuacji. Walczyłem z samym sobą" – wyznał w jednym z wywiadów.

W rozmowie z magazynem "Town & Country", 62-letni gwiazdor "Powrotu do przyszłości" pokusił się o refleksję nad życiem z nieuleczalną chorobą, która stopniowo odbiera mu sprawność fizyczną i intelektualną. W ciągu ostatnich kilku lat aktor wielokrotnie trafiał do szpitala w wyniku złamań i potłuczeń – u Foxa doszło do złamania ręki, oczodołu, obojczyka i kości policzka. Złamanie ręki okazało się szczególnie groźne.

"W moją dłoń wdała się infekcja, w wyniku czego prawie ją straciłem. To było swego rodzaju tsunami nieszczęść" – wyznał czterokrotny zdobywca Złotego Globu. W 2018 roku Fox przeszedł operację usunięcia guza na kręgosłupie. Choć zabieg zakończył się sukcesem, musiał on poddać się długiej rehabilitacji, zanim znów zaczął chodzić.

Mimo dramatycznych doświadczeń aktor stara się zachować pozytywne nastawienie. "Wspomniałem kiedyś, że choroba Parkinsona to dar, który wciąż coś ci odbiera. Prawda jest taka, że odmieniła ona moje życie na wiele pozytywnych sposobów" – zaznaczył.

Jednym z przykładów jest niewątpliwie zaangażowanie się w pomaganie innym. W 2000 roku gwiazdor założył Fundację Michaela J. Foxa, której misją jest znalezienie lekarstwa na chorobę Parkinsona poprzez wykorzystanie komórek macierzystych. W finansowanych przez fundację badaniach dokonano niedawno przełomu. Wiosną Fox zdradził, że nowe odkrycie może przyspieszyć diagnozowanie choroby, a w przyszłości może nawet doprowadzić do powstania leku na nią.

W nowym wywiadzie Fox ujawnił, że oswoił się także z wizją śmierci. Jak podkreślił, większość pacjentów umiera w ciągu 20 lat od wykrycia choroby. On sam diagnozę usłyszał 33 lata temu. "Pewnego dnia zabraknie mi paliwa. Pozwolę sobie na to. Mam 62 lata. Gdybym miał umrzeć jutro, z pewnością byłoby to zbyt wcześnie, ale nie byłoby to czymś niespotykanym. Nie boję się śmierci" – przyznał aktor.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.11.2023
GBP 5.0350 złEUR 4.3492 złUSD 3.9810 złCHF 4.5510 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama