Menu

Niepotrzebnie stosowana dieta bezglutenowa bardziej szkodzi niż pomaga

Niepotrzebnie stosowana dieta bezglutenowa bardziej szkodzi niż pomaga
To teraz popularny trend, ale czy odpowiedni dla wszystkich? (Fot. Getty Images)
Dieta bezglutenowa stała się bardzo popularnym modelem żywienia. Problem w tym, że w istocie korzystać z niej powinien niewielki odsetek ludzi. Niestety dzieje się inaczej, ponieważ część niepokojących objawów jest mylnie identyfikowana z uczuleniem na gluten. Tymczasem bardzo prawdopodobne jest, że szeroko pojęty dyskomfort wywołuje nietolerancja czegoś zupełnie innego niż gluten.
Reklama

Podczas gdy wrażliwość na gluten stała się w ostatnich latach nad wyraz popularna, gastroenterolog Will Bulsiewicz wyjaśnia, że większość ludzi błędnie stawia swoją diagnozę. Ponieważ wrażliwość na gluten bez zdiagnozowanej celiakii nie jest dobrze poznana i nie ma biomarkerów dla tego schorzenia, naukowcy postanowili, że spróbują określić, jak ludzie mogą samodzielnie zdiagnozować swoją wrażliwość na gluten.

"Nazwaliśmy to wrażliwością na gluten, ale badania pokazują, że prawdopodobnie nie jest to gluten" – mówi na łamach "MindBodyGreen" Bulsiewicz. "W rzeczywistości to fruktany zawarte w pszenicy, jęczmieniu i życie prawdopodobnie powodują objawy nietolerancji" – dodaje. Fruktany - węglowodany krótkołańcuchowe - znajdziemy również w czosnku, niektórych owocach, ciecierzycy.

Jeśli nie jesteś wśród 1 proc. osób, u których zdiagnozowano celiakię, wyeliminowanie pszenicy z diety może być bardziej szkodliwe niż pomocne. "Uczono nas, że restrykcje żywieniowe są rozwiązaniem na nadwrażliwość pokarmową" – tłumaczy badacz, dodając, że chociaż dieta eliminacyjna może tymczasowo pomóc, nie jest rozwiązaniem długoterminowym i może na dłuższą metę spowodować uszczerbek na zdrowiu.

Mikroby w jelitach żywią się błonnikiem, który jest obecny w żywności pochodzenia roślinnego, w tym w zbożach. "Kiedy zawężasz różnorodność diety, zawężasz różnorodność mikrobiomu jelitowego. Poszerzając różnorodność swojej diety, zwiększasz różnorodność swojego mikrobiomu" - konkluduje.

Komentarze
  • Stefan
    25 października, 13:43

    Oj napewno ,a kto odstawi cukier rozwinie mu się hiperinsulinizm.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.11.2020
GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł

Sport


Sport

Reklama