Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy przekonują, że mimo pandemii warto spotykać się ze znajomymi

Naukowcy przekonują, że mimo pandemii warto spotykać się ze znajomymi
Takie "spotkania" zastąpiły normalne kontakty z innymi... (Fot. Getty Images)
Psychologowie twierdzą, że organizowanie spotkań w małym gronie znajomych jest antidotum na poczucie osamotnienia wynikające z izolacji i przynosi bezcenne korzyści dla naszego zdrowia...
Reklama
Reklama

"Ludzie z pewnością muszą nawiązywać kontakty społeczne, a pandemia sprawia, że jest to duże wyzwanie, szczególnie dla tych, którzy żyją samotnie lub są odizolowani. Pytanie brzmi, jak to zrobić w sposób bezpieczny?" – zauważył na łamach pisma "Healthline" psycholog dr Thomas Plante. Przez długi czas jedyna odpowiedź na to pytanie brzmiała - rozmawiajcie ze znajomymi przez telefon i komunikatory internetowe. Jednak dla niektórych taka forma pozostaje wciąż niewystarczającym substytutem. Zdaniem Adiny Mahalli, ekspertki w dziedzinie zdrowia psychicznego, rozwiązaniem jest spotykanie się ze znajomymi. W bardzo wąskim gronie i z zachowaniem wszelkich procedur zalecanych przez służby epidemiologiczne.

"Gdy nie masz interakcji z ludźmi, może to mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne. Możesz zacząć odczuwać depresję, izolację i lęk, których możesz nie doświadczyć w takim stopniu, gdybyś był z innymi ludźmi. Mając to na uwadze, spotkania w niewielkim gronie, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności mogą być dobrym rozwiązaniem" – mówi Mahalli.

Podkreśla jednak bardzo wyraźnie, że konieczna jest do tego bardzo trzeźwa i racjonalna ocena ryzyka zarażenia, a także ograniczone zaufanie i wystrzeganie się założenia, że "wszyscy jesteśmy zdrowi". Decydując się na spotkania w bardzo wąskiej grupie najbliższych osób należy upewnić się, że nadal podejmują one wysokie środki ostrożności.

Osobisty kontakt z innymi ludźmi jest nam potrzebny do zachowania zdrowia psychicznego. (Fot. Getty Images)

Mieszane uczucia co do takich spotkań ma Viktor Sander, doradca SocialPro, specjalista w dziedzinie komunikacji interpersonalnej i relacjach.

"Z jednej strony może to być grząski grunt, który sprawia, że ludzie zaczną traktować kwarantannę mniej poważnie. A to zwiększy ryzyko zarażenia się chorobą i przeniesienia jej na innych" – wskazuje. Z drugiej strony zauważa, że samotność jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia psychicznego i może spowodować takie same szkody jak palenie tytoniu, otyłość lub brak aktywności fizycznej. "Dlatego jeśli kwarantanna odbywa się w kontrolowany i przemyślany sposób, to chodzenie na takie spotkania w małym gronie znajomych może pomóc złagodzić najgorsze skutki izolacji" - twierdzi.

Zaznacza jednak, że trzeba to robić z zachowaniem ogromnej ostrożności. Trzeba przestrzegać wszelkich zaleceń epidemiologów - nosić maseczki, zachowywać odpowiednią odległości między osobami, nie podawać sobie rąk. I to jest najważniejsza kwestia, którą należy mieć na uwadze.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama