Menu

Naukowcy: Dieta wegańska wyraźnie łagodzi objawy menopauzy

Naukowcy: Dieta wegańska wyraźnie łagodzi objawy menopauzy
Wyniki badania okazały się niezwykle obiecujące! (Fot. Getty Images)
Kobiety, które w okresie menopauzy przechodzą na dietę wegańską bogatą w soję, mogą zredukować liczbę uderzeń gorąca nawet o 84 proc. Takiego odkrycia dokonali naukowcy z George Washington University.
Reklama

Zespół zaprosił do badania kobiety przechodzące menopauzę, które deklarowały, że doświadczają uderzeń gorąca jeden lub więcej razy dziennie.

Ochotniczki zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z nich nie zmieniła swojej codziennej diety. Druga grupa została poproszona o stosowanie przez 12 tygodni niskotłuszczowej diety wegańskiej, która zakładała spożywanie pół szklanki ugotowanej soi dziennie. Zespół badaczy podkreślił, że podczas badania opierano się wyłącznie na diecie; nie stosowano żadnych leków hormonalnych ani ekstraktów.

Wyniki badania okazały się niezwykle obiecujące. W grupie kobiet, które przeszły na dietę jerską, średnia liczba umiarkowanych do ciężkich uderzeń gorąca spadła z pięciu do jednego dziennie. A u 59 proc. badanych zostały one całkowicie wyeliminowane.

"To ogromna zmiana dla kobiet po 45. roku życia i starszych. To znacząca poprawa jakości życia" - skomentował w artykule opublikowanym w "Menopause: The Journal of the North American Menopause Society" jeden z autorów badania, lekarz i badacz kliniczny Neal Barnard z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona. Dodał, że dzięki zmianie nawyków żywieniowych, wiele kobiet może odczuć natychmiastową ulgę w czasie przekwitania bez stosowania leków.

Szacuje się, że około 80 proc. kobiet po menopauzie cierpi na uderzenia gorąca, które najpierw objawiają się narastaniem gorąca w klatce piersiowej. Zazwyczaj prowadzą do pocenia się, zaczerwienienia twarzy i szybkiego bicia serca. Ataki trwają zwykle od dwóch do trzydziestu minut i powtarzają się kilka razy w ciągu dnia.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.07.2021
GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama