Menu

Najbezpieczniejszy rodzaj aktywności fizycznej podczas pandemii

Najbezpieczniejszy rodzaj aktywności fizycznej podczas pandemii
Spacer jest bardzo wskazany, należy jednak zachować stosowną odległość od innych osób. (Fot. Getty Images)
Uprawianie sportu w czasie pandemii nie jest łatwym zadaniem. Jak podkreślają uczeni, ruch jest tymczasem niezbędny dla naszego zdrowia - zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na to, by zadbać o kondycję i samopoczucie, jest spacerowanie.
Reklama

Obecna sytuacja dla wielu z nas może być przytłaczająca. Ograniczenia dotyczące kontaktów z innymi ludźmi i wychodzenia z domów wymusiły na nas zmianę codziennych przyzwyczajeń, obejmujących choćby aktywność fizyczną. Nie mogąc udać się na siłownię czy do klubu fitness mnóstwo osób całkowicie zrezygnowało z ruchu. Jak podkreślają eksperci, to duży błąd. Wysiłek fizyczny nie tylko bowiem pozytywnie wpływa na kondycję naszego ciała, ale również psychiki.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę w tym kryzysowym dla wszystkich momencie, jest kontynuowanie swojej codziennej rutyny. "Próba zachowania poczucia normalności jest naprawdę ważna dla naszego dobrego samopoczucia. A zdrowa psychika wpływa na fizyczną formę i na odwrót" – twierdzi pulmonolog dr Russell G. Buhr.

Mimo ograniczeń związanych z dostępnością metod ćwiczeń, nie musimy rezygnować z aktywności. "Nawet teraz, kiedy przebywamy głównie w naszych domach, możemy i powinniśmy się ruszać. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu" – przekonuje Dani Johnson, fizjoterapeutka z Mayo Clinic. I dodaje, że doskonałym sposobem na pozostanie aktywnym w czasie izolacji jest spacerowanie.

Dobrze jest zabrać czworonoga na krótki relaks na świeżym powietrzu. (Fot. Getty Images)

Choć specjaliści przestrzegają, by unikać dużych skupisk ludzi, jednocześnie zapewniają, że wyjście na samotny spacer do lasu czy parku jest dla nas bezpieczne. Ten rodzaj aktywności pomaga obniżyć ryzyko osteoporozy, wspomaga proces odchudzania i dodaje energii. Jak dowiodło najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, regularne spacery obniżają również ciśnienie krwi, prowadząc do poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

"Dopóki lekarze nie zasugerują, by całkowicie zrezygnować z wychodzenia z domu, a ty jesteś w stanie utrzymać rozsądny dystans oraz dbasz o higienę rąk, możesz wychodzić na spacery. To wspaniały rodzaj aktywności, który oczyszcza umysł i sprzyja naszemu zdrowiu na wielu poziomach" – tłumaczy dr Buhr. Ekspert zaznacza, że mimo społecznej izolacji powinniśmy się regularnie ruszać. "Liczy się ruch. Gdy prowadzimy siedzący tryb życia, jest on szczególnie istotny" – konkluduje.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.05.2020
GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

Sport


Sport

Reklama