Menu

Nadmierne wypadanie włosów to też objaw Covid-19?

Nadmierne wypadanie włosów to też objaw Covid-19?
Sam wirus, jak i przebieg choroby COVID-19, nie są jeszcze do końca zbadane, ale podejrzewa się, że nadmierne wypadanie włosów może być z nim związane... (Fot. Getty Images)
Aż 98 różnych objawów koronawirusa zidentyfikowali naukowcy Indiana University School of Medicine na podstawie wywiadów z pacjentami chorującymi na tę przypadłość. Wśród nich jest nadmierne wypadanie włosów. Może to mieć związek z łysieniem telogenowym, czyli takim, które następuje po stresujących wydarzeniach czy silnym obciążeniu organizmu.
Reklama

"Wśród nowych objawów, jakie zidentyfikowaliśmy w naszym badaniu, znalazły się: silny ból nerwowy, trudności z koncentracją, problemy ze snem, niewyraźne widzenie, a nawet wypadanie włosów"- oświadczyła prof. Natalie Lambert z Indiana University School of Medicine, komentując wyniki badania przeprowadzonego na grupie 1 500 osób, które chorowały na koronawirusa.

Specjaliści z Amerykańskiej Agencji ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom przypuszczają, że problem z włosami może mieć związek z łysieniem telogenowym, czyli takim, które spowodowane jest dużym stresem, traumą lub przeciążeniem organizmu. W przypadku takiego łysienia, włosy przestają rosnąć i ostatecznie wypadają po około trzech miesiącach od traumatycznego wydarzenia. Osoby, które to dotknęło, mogą tracić trzykrotnie więcej włosów niż dzieje się to normalnie.

Na szczęście łysienia telogenowe zazwyczaj jest odwracalne. Nowe włosy wyrastają w ciągu sześciu miesięcy od ustania przyczyny zaburzenia równowagi w organizmie. Nie jest jasne, czy ta sama zasada będzie miała zastosowanie w przypadku pacjentów z koronawirusem, gdyż sam wirus, jak i przebieg choroby COVID-19, nie są jeszcze do końca zbadane.

Komentarze
  • Adelcia
    24 sierpnia, 10:39

    Jeszcze zanim pojawiła się pandemia miałam problemy z wypadaniem włosów i zaczęłam stosować szampon i odżywkę kaminomoto. Czy rzeczywiście jest to skutek uboczny po koronawirusie to nie wiem, nie przechodziłam choroby. Chronię się od niej jak mogę, rzadko wychodzę z domu. Mam możliwość pracy zdalnej, więc z tego korzystam.

  • Magda37
    14 września, 22:17

    Miałam badanie krwi wykonywane przy wypadaniu włosów. Wyszedł niedobór witaminy B12 i dwa testy na przeciwciała wykazały że przechorowałam Covid19. Potwierdzam bardzo silne wypadanie włosów wystąpiło po 3-4 miesiącach od choroby Covid19. Robiłam sobie badania bo byłam przerażona co się dzieje że aż tyle włosów gubię...

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.09.2020
GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

Sport


Sport

Reklama