Menu

Nadmiar opieki medycznej może... szkodzić zdrowiu

Nadmiar opieki medycznej może... szkodzić zdrowiu
Zakłada się, że operacja jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów z zablokowanymi tętnicami. Czy aby na pewno? (Fot. Getty Images)
Specjaliści stale przypominają, jak ważne jest regularne badanie się i bycie pod kontrolą lekarzy. Okazuje się jednak, że nadmiar opieki medycznej może w niektórych przypadkach pogorszyć stan zdrowia.
Reklama

Wszyscy wiemy, co trzeba robić, by przeciwdziałać chorobom i cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości. Przynajmniej w teorii. Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to filary zdrowego stylu życia. Podobnie jak regularne badania i wizyty u lekarzy, ale z pewnym zastrzeżeniem.

Pacjenci po operacji mieli takie same dolegliwości jak ci, którzy tylko przyjmowali leki. (Fot. Getty Images)

Choć niewątpliwie należy się badać, a w razie potrzeby poddawać różnym zabiegom, nie wolno z tym przesadzać. Nadmiar opieki zdrowotnej zamiast pomóc, może nam bowiem zaszkodzić. Zwłaszcza wtedy, gdy z dobrodziejstw medycyny korzystamy nie po to, by pozbyć się uciążliwych dolegliwości, ale po to, by poprawić sobie komfort życia. Jak bowiem dowodzą nowe badania naukowe, skutki zbyt częstego i intensywnego leczenia mogą być inne niż oczekiwane.

Przeprowadzone przez amerykańskich uczonych badanie, w którym wzięło udział 5 tys. chorych, wykazało, że u pacjentów z przewlekłą, ale stabilną chorobą serca, zabiegi chirurgiczne, takie jak wszczepienie stentu lub by-passu, nie obniżają ryzyka zawału serca lub zgonu bardziej niż prowadzenie zdrowego stylu życia i przyjmowanie leków. Okazało się, że nawet pacjenci z rozległymi uszkodzeniami serca nie mieli po operacji mniejszych dolegliwości niż ci, którzy tylko przyjmowali leki, zdrowo się odżywiali, regularnie ćwiczyli i nie palili papierosów.

Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu warto przemyśleć, czy aby na pewno jest on konieczny. (Fot. Getty Images)

"Choć zakłada się, że operacja jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów z zablokowanymi tętnicami, wyniki badania rzucają nowe światło na tę kwestię" – wyjaśnia współautor badania dr Robert Harrington, kardiolog i kierownik katedry medycyny na Uniwersytecie Stanforda.

Podobną opinię ma dr Ishani Ganguli z Harvard Medical School, ale idzie krok dalej. Twierdzi, że wykonywanie niektórych operacji nie tylko nie pomaga, ale szkodzi. "Nadmiar medycznej opieki może doprowadzić do niepotrzebnego bólu i stresu pacjentów" – twierdzi.

W ankiecie przeprowadzonej w 2017 r. amerykańscy lekarze stwierdzili, że ponad 20 proc. zabiegów jest wykonywanych niepotrzebnie. Inną ankietę przeprowadzono jesienią 2019 roku wśród około 400 internistów. Aż 94 proc. z nich powiedziało, że widzi w swojej pracy niepotrzebną "kaskadę opieki medycznej".

Dlatego przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu czy próbie skuteczności nowej terapii, warto oszacować i potencjalne koszty (przede wszystkim zdrowotne) oraz to, czy aby na pewno jest to konieczne.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.02.2020
GBP 5.125 złEUR 4.309 złUSD 3.957 złCHF 4.062 zł

Sport


Reklama