Menu

Mężczyźni wolą blondynki? Niekoniecznie...

Mężczyźni wolą blondynki? Niekoniecznie...
Kolor włosów może być czynnikiem, który wpływa na to, jak otoczenie odbiera taką osobę. (Fot. Getty Images)
Blond, brąz czy rudy? Długie czy krótkie? Proste czy kręcone? Zdaniem niektórych - nie tylko panów - mężczyźni wolą blondynki. Okazuje się, że niekoniecznie... 'Najważniejsze, aby włosy były czyste i zadbane' - przekonuje dr Marek Borowiński, ekspert od kolorów.
Reklama

Dr Marek Borowiński, specjalista od psychologii koloru w swojej książce "Doktor kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu" postanowił zbadać, czy stwierdzenie, że mężczyźni wolą blondynki, jest prawdziwe, czy też jest ono stereotypem. Jak zauważa, popularność włosów w kolorze blond rozpoczęła się wraz z wkroczeniem na scenę Marilyn Monroe, która do dziś jest symbolem piękna i seksapilu... "Kolor blond jest rzadko spotykany w naturze. Najczęściej ten kolor włosów mają niemowlęta, a to kojarzy się z niewinnością i pokorą" - pisze w publikacji.

Czy dlatego właśnie uważa się, że blondynki są bardziej pożądane przez płeć męską? "Tak jak w innych dziedzinach życia, tak i tu kolor wskazuje na pewne predyspozycje i cechy. Kolor włosów może być czynnikiem, który wpływa na to, jak otoczenie odbiera taką osobę. Może też wskazywać na temperament, charakter, usposobienie oraz sposób bycia" - wylicza.

Dr Borowiński przyznaje, że blond włosy nasuwają skojarzenie z małymi dziećmi, a osoby jasnowłose utożsamiane są z delikatnością, pokorą, miłym usposobieniem, spokojem i opanowaniem. "Blondynki i blondyni są uznawani za bardziej komunikatywne i otwarte. Jasny kolor włosów optycznie rozświetla twarz, która dzięki temu wygląda na pogodniejszą i wypoczętą" - ocenia.

Dużą rolę odgrywa też... długość włosów. (Fot. Getty Images)

O tak osoby o jasnym kolorze włosów są też ponoć bardziej czułe i kochające. Jak dalej zauważa ekspert, od dawna panuje niezbyt pochlebny stereotyp związany z fryzurą w kolorze blond, mówiący o niskim poziomie inteligencji... "Mężczyźni wolą blondynki, ponieważ intuicyjnie wybierają kobiety, które są otwarte, delikatne i pozytywnie nastawione do innych" - tłumaczy.

Z kolei kobiety o ciemnym kolorze włosów utożsamiane są ze stabilnością, inteligencją, równowagą i dojrzałością. Co więcej, panuje opinia, że brunetki i szatynki sumiennie wypełniają swoje obowiązki i są odpowiedzialne... "Ciemnowłose kobiety są uważane przez mężczyzn za dobre kandydatki na żony. Są stabilne i zdecydowane, wiedzą, czego chcą. Ciemny kolor włosów w przeciwieństwie do koloru blond, optycznie dodaje lat. Panie ciemnowłose zazwyczaj wyglądają na nieco starsze, a to ma zalety i wady. Są uważane za osoby świadome własnej wartości i zaradne" - opisuje.

Niezależnie o koloru, piękne i zadbane włosy są wizytówką każdej kobiety, podobnie jak dłonie. Zdaniem autora, oprócz koloru dużą rolę odgrywa długość włosów. I tak za najbardziej kobiece uznawane są włosy długie, które powinny sięgać do łopatek. "Bardzo długie włosy, np. do pasa, są niemodne. Długie włosy kojarzą się z młodością i dziewczęcością. Można je upiąć na wiele sposobów i stworzyć z nich ciekawe fryzury" - przekonuje.

Niektóre kobiety są zwolenniczkami krótkich włosów, dzięki czemu uznawane są za odważne. Jednak w ocenie innych bywają one niekobiece. "Fachowo obcięte krótkie włosy można też upinać na wiele sposobów" - zachęca i dodaje, ze w przeciwieństwie do włosów krótkich, te sięgające do ramion są bardzo dziewczęce.

A jak jest z lokami? "Włosy kręcone są piękne, ale wymagają pielęgnacji. Bez wątpienia przyciągają uwagę innych. Bez względu na kolor, dodają energii i charakteru. Osoby z kręconymi włosami są postrzegane jako odważne" - ocenia dr Borowiński i zauważa, że z kolei proste włosy są nie tylko wymagające, ale i kojarzone z opanowaniem, powagą i statecznością, a także dojrzałością i elegancją.

Jak więc jest z tymi blondynkami? Czy mężczyźni rzeczywiście je wolą? W ocenie dra stwierdzenie to okazuje się być nieprawdziwe. "Brunetki, szatynki i rude nie ustępują miejsca blond pięknościom. Najważniejsze, aby włosy były czyste i zadbane, ponieważ żaden kolor nie będzie dobrze prezentował się na włosach zniszczonych i zaniedbanych" - kwituje autor.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.08.2020
GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

Sport


Sport

Reklama