Królewskie dzieci mają głos
Bywa jednak czasem i tak, że nieletni następcy tronu dochodzą do głosu w wystąpieniach publicznych znacznie wcześniej. Przykładem może być pierwsze oficjalne przemówienie księżniczki Asturii Eleonory, córki króla Hiszpanii Filipa VI.
Debiut córki króla miał miejsce w środę podczas imprezy zorganizowanej przez rząd Hiszpanii w madryckim Instytucie Cervantesa z okazji 40. rocznicy zatwierdzenia konstytucji. Zbiegła się ona z 13. urodzinami księżniczki.
Eleonora podczas uroczystości przeczytała artykuł 1 konstytucji Hiszpanii, w których mowa jest m.in. o tym, że panujący w tym kraju ustrój to monarchia parlamentarna. Krótkie wystąpienie księżniczki zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Córka Filipa VI stopniowo wchodzi na hiszpańskie salony. Jej pierwsza oficjalna wizyta miała miejsce 8 września w Asturii, czyli w regionie, którego jest księżniczką.
Okazją do podróży na północ kraju były uroczystości stulecia koronacji figury Matki Bożej z Covadonga. Młodej księżniczce poza członkami rodziny królewskiej towarzyszyli przedstawiciele regionalnych władz, lokalnej hierarchii kościelnej oraz tysiące mieszkańców Covadonga i okolic.
Podczas pobytu w Covadonga Eleonora odwiedziła m.in. grotę, w której znajduje się wizerunek Matki Bożej z Covadonga, zwany “La Santina”, a następnie bazylikę oraz regionalne muzeum. Zainaugurowała tam również Punkt Widokowy im. Księżniczki.
Księżniczka Asturii Eleonora urodziła się 31 października 2005 r. w Madrycie ze związku Filipa VI i aktualnej królowej Hiszpanii Letycji Ortiz.
Pierwszą uroczystością państwową z Eleonorą w roli głównej było nadanie jej przez jej ojca, króla Filipa VI, Orderu Złotego Runa. To najwyższe hiszpańskie odznaczenie państwowe księżniczka odebrała w Pałacu Królewskim w Madrycie 30 stycznia br., w dniu 50. urodzin monarchy.
Insygnia Złotego Runa symbolizują trwałość i ciągłość dynastii królewskiej. Król Filip VI sam otrzymał je od swojego ojca, króla Jana Karola I, w 1981 r. Odznaczenie to nadawane jest od 1430 r.