Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kiełbasa czosnkowa wraca do łask

Kiełbasa czosnkowa wraca do łask
Tradycyjna portugalska kiełbasa cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. (Fot. Thinkstock)
Próbowaliście?
Reklama
Reklama

Charakterystyczna dla tradycyjnej portugalskiej kuchni kiełbasa czosnkowa, zwana alheirą, wraca do łask i coraz częściej serwowana jest w nowoczesnych wersjach. Przybywa restauracji oferujących dziś jej wersję hamburgerową, a nawet wegetariańską.

W kuchni nad Tagiem i Douro dominuje tendencja oferowania tradycyjnych, typowych dla Portugalii potraw w nowych wersjach. Zmiana formuły ma zachęcać przede wszystkim młodszą, rodzimą klientelę, a także zagranicznych turystów.

Jak zauważyła Manuela Mendonca, mieszkanka regionu Tras-os-Montes, w którym alheira należy do podstawowych potraw, do powstania tej kiełbasy znacznie przyczyniła się wspólnota żydowska z północnej Portugalii.

"Alheira coraz częściej zabierana jest przez zagranicznych turystów w drogę powrotną, niczym pamiątka. Wielu z nich chce jej smakiem dzielić się ze swoimi najbliższymi po powrocie z urlopu" - dodała Mendonca.

Z popularności alheiry postanowili skorzystać właściciele nowej restauracji w Porto o nazwie Tabafeira, co w mirandyjskim dialekcie oznacza właśnie kiełbasę czosnkową. Zarządzający placówką Andre Azevedo zapewnia, że jego lokal oferuje kilkaset potraw na bazie alheiry.

"Lista dań z kiełbasy czosnkowej jest u nas bardzo długa. Zawiera m.in. alheirę wegetariańską, a także kiełbasę podawaną w formie hamburgera lub z sałatką. Oczywiście, oferujemy też standardową wersję z dodatkiem frytek, ryżu oraz jajka sadzonego" - wyjaśnił Andre Azevedo.

Rozpiętość cenowa w Tabafeirze jest dosyć duża. Alheirę z kurczakiem z grilla można zjeść już za 5 euro. Kiełbasa czosnkowa z dodatkiem sałatki czy w formie hamburgera kosztuje natomiast 8,5 euro.

Innym tradycyjnym daniem z Porto są flaki. Według historyków popularność flaków wywodzi się z okresu odkryć geograficznych. Twierdzą oni, że wraz z rozpoczęciem w XV w. wielkich wypraw morskich statki zaopatrywano na drogę mięsem, zaś okolicznej ludności pozostawiano wnętrzności zwierząt.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.05.2024
GBP 4.9741 złEUR 4.2812 złUSD 3.9701 złCHF 4.3737 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama