Menu

Jeśli chcesz, by twoje rośliny dobrze rosły, musisz do nich mówić!

Jeśli chcesz, by twoje rośliny dobrze rosły, musisz do nich mówić!
O czym dzisiaj opowiecie swoim roślinkom? (Fot. PAP)
Pielęgnacja roślin doniczkowych stała się z powodu pandemii jednym z ulubionych hobby ubiegłego roku. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku też będzie to popularne zajęcie. Nic więc dziwnego, że świeżo upieczeni miłośnicy domowych upraw szukają porad, dzięki którym ich rośliny będą bujne i piękne. Jedną z najbardziej osobliwych metod dbania o rośliny jest... mówienie do nich.
Reklama

Tego, jak je pielęgnować, trzeba się uczyć przez dłuższy czas, bo różne gatunki mają swoje upodobania. Jest jednak jedna uniwersalne rada, choć brzmi ona kontrowersyjnie. Do roślin warto mówić i to czule.

"Rośliny, rzecz jasna, nie słyszą tak, jak my. Jednak niektóre badania pokazują, że zwracanie się do nich przyjaznym tonem będzie wspierać ich wzrost. Jednak zamiast znaczenia samych słów może to mieć więcej wspólnego z wibracjami i głośnością. Rośliny dobrze reagują na niskie poziomy wibracji, najlepiej około 115-250 Hz. Takie łagodne wibracje wpływają na fotosyntezę, co poprawia wzrost roślin i zdolność zwalczania infekcji. Silniejsze wibracje mają zaś na nie negatywny wpływ" – mówi w rozmowie z "The Guardian" dr Dominique Hes, ekspertka w dziedzinie biofilii i badaczka w Horticulture Innovation Australia’s Plant Life Balance.

Przemawianie do paprotki czy draceny może się wydać ekscentryczne, a nawet dziwaczne, ale ma sens. Świadczą o tym badania przeprowadzone przez Royal Horticultural Society. Naukowcy tego ośrodka odkryli, że regularne mówienie do roślin przyspiesza ich wzrost. Odkryli również, że rośliny "wolą" dźwięk kobiecego głosu niż męskiego. Większość roślin źle znosi hałas, a nawet podniesiony głos. Dobrze za to reagują na wypowiadane ciepłym tonem komplementy.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.01.2021
GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

Sport


Sport

Reklama