Menu

Jak skutecznie zlikwidować trądzik?

Jak skutecznie zlikwidować trądzik?
Na wygląd naszej skóry oddziałuje szereg czynników. (Fot. Getty Images)
Pojawiające się na twarzy niedoskonałości to jeden z najbardziej dokuczliwych urodowych problemów. Choć niewłaściwa pielęgnacja ma duży udział w pogarszaniu się kondycji cery, przyczyn powstawania trądziku jest więcej. Warto baczniej przyjrzeć się swojej diecie oraz higienie snu.
Reklama

Na wygląd naszej skóry oddziałuje szereg czynników. Nie tylko niewłaściwa pielęgnacja może pogorszyć stan cery, prowadząc do pojawiania się znienawidzonych wyprysków. Nasz styl życia również ma w tym swój udział. A jednym z jego filarów pozostaje dieta. Eksperci stale przypominają, że to, co ląduje na naszym talerzu, ma ogromny wpływ na cały nasz organizm – również na wygląd skóry.

Przy problematycznej cerze warto ograniczyć słodkie i słone pokarmy. (Fot. Getty Images)

Zdrowe odżywianie jest więc pierwszym ważnym krokiem na drodze do pozbawionej niedoskonałości cery. Zbilansowana dieta jest tym istotniejsza, jeśli borykamy się z powracającym trądzikiem. "Starajmy się jeść jak najwięcej sezonowych warzyw i owoców, przyrządzajmy domowe posiłki zamiast kupować gotową, przetworzoną żywność i dania typu fast food. Warto też jeść więcej produktów, które zawierają witaminy z grupy B" – wyjaśnia kosmetolożka Eliza Lewandowicz.

Przy problematycznej cerze warto również ograniczyć słodkie i słone pokarmy, gdyż ich nadmierne spożycie prowadzi do pogorszenia stanu cery. Podobnie, jak alkohol i kofeina. "Starajmy się wypijać odpowiednią ilość wody wciągu dnia" – instruuje ekspertka.

Jedną z przyczyn powstawania trądziku może być także zanieczyszczenie powietrza. (Fot. Getty Images)

Oprócz diety ważny w kontekście wyglądu naszej cery jest także, często przez nas zaniedbywany, odpoczynek. Jak dowiedli uczeni z Brytyjskiego Towarzystwa Dermatologicznego, niedobór snu przyspiesza proces starzenia się skóry oraz sprzyja powstawaniu niedoskonałości. Naukowcy ustalili, że niewystarczająca ilość snu prowadzi do aktywacji hormonów stresu (m.in. kortyzolu), które mogą powodować pojawianie się znienawidzonych wyprysków.

Jedną z przyczyn powstawania trądziku może być także zanieczyszczenie powietrza. Smog, czyli chemiczny koktajl pyłu i metali ciężkich, jest niebezpieczny dla całego ludzkiego organizmu – także dla skóry. Wywiera on na nią szkodliwy wpływ m.in. poprzez zwiększenie stresu oksydacyjnego.

Choć odpowiednia pielęgnacja jest niezbędnym elementem walki z trądzikiem, działania należy podjąć i na innych frontach. Wśród przyczyn skórnych dolegliwości znajdują się bowiem także te związane z naszymi codziennymi nawykami i stylem życia. Wzbogacenie diety o wartościowe, pełne witamin produkty oraz zadbanie o higienę snu nie tylko poprawią nasze samopoczucie i wydajność, ale i pozytywnie wpłyną na wygląd cery.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.04.2020
GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

Sport


Reklama