Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak dożyć 100 lat? Naukowcy mają wskazówki...

Jak dożyć 100 lat? Naukowcy mają wskazówki...
Szczęśliwi seniorzy to tacy, którzy nie narzekają na brak towarzystwa... (Fot. Getty Images)
Długowieczność wynika z genów. Ale nie tylko z nich. Najnowsze badania wskazują, że wiele także zależy od środowiska, w którym żyjemy. Są bowiem czynniki, które nam sprzyjają i te, które niekoniecznie.
Reklama
Reklama

Naukowcy z Elson S. Floyd College of Medicine (Uniwersytet Stanu Waszyngton) sugerują, że ludzie, którzy mieszkają w społecznościach o zróżnicowanym przedziale wiekowym, równocześnie w okolicach umożliwiających aktywności fizyczne, takie jak regularne spacery, wykazują wyższe prawdopodobieństwo osiągnięcia sędziwego wieku, nawet 100 lat.

"Nasze badanie stanowi uzupełnienie rosnącej liczby dowodów wskazujących na to, że czynniki społeczne i środowiskowe w znacznym stopniu przyczyniają się do długowieczności" – podkreślił autor badania Rajan Bhardwaj. Dodał, że wcześniejsze badania i dane szacunkowe wykazały, że czynniki dziedziczne wyjaśniają zaledwie w około 20-35 proc. szanse jednostek na osiągnięcie wieku 100 lat.

Jak dodał starszy autor badania, Ofer Amram, wcześniejsze prace badawcze wskazały, że uwarunkowane genetycznie choroby czy dolegliwości mogą być niwelowane poprzez odpowiednie nawyki i środowisko. Innymi słowy, kiedy żyjesz w środowisku sprzyjającym zdrowemu starzeniu się, prawdopodobnie wpłynie to na twoją zdolność do skutecznego minimalizowania potencjału wystąpienia różnych chorób poprzez zmianę stylu życia. Jednakże wciąż nie było jasne jakie dokładnie czynniki środowiskowe i społeczne tworzą ten parasol ochronny długowieczności i najlepiej ją wspierają.

Szczególne znaczenie dla długowieczności miały również lokalne społeczności sąsiedzkie o zróżnicowanym przedziale wiekowym. (Fot. Getty Images)

Wśród wymienionych czynników oczywiście znalazł się wyższy status społeczno-ekonomiczny, lepszy dostęp do opieki medycznej, jednak badacze wskazali, że szczególne znaczenie dla długowieczności miały również lokalne społeczności sąsiedzkie o zróżnicowanym przedziale wiekowym.

"Odkrycia te wskazują, że społeczności, które zamieszkują osoby w różnym wieku mają bardzo korzystny wpływ na wszystkich zainteresowanych" – tłumaczył Bhardwaj. Większa różnorodność wiekowa powoduje, że starsze osoby mogą doświadczać mniejszej izolacji i większego wsparcia.

Badania wykazały również, że obok relacji społecznych istotnym czynnikiem jest podtrzymanie aktywności fizycznej. Zatem otoczenie, które umożliwia np. codzienne spacery, dostosowana infrastruktura, bliskość parków, wszystko, co sprawia, że ćwiczenia są bardziej dostępne dla seniorów, również w dużej przyczynia się do zwiększenia szans na przekroczenie magicznej "setki".

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama