Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hiszpańscy archeolodzy planują wydobycie wraku fenickiego statku sprzed 2500 lat

Hiszpańscy archeolodzy planują wydobycie wraku fenickiego statku sprzed 2500 lat
Fenicjanie byli świetnymi żeglarzami, dlatego przemierzali wszerz i wzdłuż wszystkie znane morza, kierując się pragnieniem rozwijania handlu i zdobywania wszelakich dóbr. (Fot. Getty Images)
Grupa archeologów sporządziła szczegółowe plany wraku fenickiego statku, który od 2500 lat spoczywa u wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii. Prowizorycznie zabezpieczony wrak w każdej chwili może zostać zniszczony przez sztorm. Eksperci liczą, że drobiazgowe opracowanie procedury jego wydobycia pomoże go uratować.
Reklama
Reklama

Dziewięciu nurków z Uniwersytetu w Walencji spędziło w czerwcu pod wodą przeszło 560 godzin, aby udokumentować wszystkie pęknięcia i szczeliny we wraku, który leży 60 metrów od Playa de la Isla w hiszpańskiej Murcji - informuje Reuters.

Ośmiometrowy Mazarron II, nazwany tak na cześć gminy, u wybrzeży której został znaleziony, to unikalny relikt starożytnej inżynierii morskiej. Archeolodzy zamierzają jeszcze w tym roku przygotować ekspertyzę, jak zabezpieczyć i wydobyć wrak. Można by to więc zrobić już latem przyszłego roku.

Carlos de Juan z Instytutu Archeologii Morskiej Uniwersytetu w Walencji, który koordynuje projekt, przekonuje, że wrak można wydobyć kawałek po kawałku, wykorzystując istniejące już pęknięcia, i ponownie złożyć na lądzie jak puzzle.

"Rozsądniej jest uratować statek, poddać konserwacji i wystawić w muzeum, aby ludzie mogli się nim cieszyć, niż martwić się za każdym razem, gdy nadchodzi sztorm" – podkreśla.

Jeśli jakikolwiek lud mógł rościć pretensje do określenia siebie mianem "panów mórz", byli to z pewnością Fenicjanie. (Fot. Getty Images)

Mazarron II, prawdopodobnie wykonany około 580 r.p.n.e., po zatonięciu przez ponad dwa tysiące lat pozostawał zakopany w osadach i dopiero 30 lat temu budowa na brzegu spowodowała, że zmieniły się prądy morskie i wrak został odsłonięty.

Teraz leży w krystalicznej wodzie na głębokości około 1,7 metra, zabezpieczony workami z piaskiem i metalową konstrukcją. Ta jednak zapada się w piaszczyste dno szybciej, niż zakładano, więc trzeba było częściowo ją rozebrać, bo groziła zmiażdżeniem wraku.

Statek wybudowali Fenicjanie zamieszkujący przybrzeżne obszary dzisiejszego Libanu i Syrii, którzy w latach 1500-300 p.n.e. założyli kolonie i punkty handlowe w całym basenie Morza Śródziemnego. Do tej pory wrak dostarczył historykom informacji o handlu i transporcie metali takich jak ołów z Półwyspu Iberyjskiego. Obawiają się jednak, że ten bezcenny zabytek, jeśli nie zostanie wydobyty na ląd, może zostać bezpowrotnie utracony. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama