Menu

Gulasz wulkaniczny - przysmak Azorów

Gulasz wulkaniczny - przysmak Azorów
Potrawa, której na próżno szukać gdzie indziej... (Fot. Getty Images)
Sao Miguel, największa wyspa na portugalskim archipelagu Azorów, szczyci się jedną potrawą, której na próżno szukać gdzie indziej. Mowa o gulaszu wulkanicznym.
Reklama

Sao Miguel, wyspa wulkaniczna w archipelagu Azorów, zwana także "Zieloną Wyspą" słynie z uprawy ananasów, winorośli, drzew cytrusowych i buraków cukrowych. Słynie również z cozido das Furnas, wulkanicznego gulaszu.

W takiej dziurze gulasz będzie się gotować w temperaturze około 100 st. C przez następne sześć do ośmiu godzin... (Fot. Getty Images)

Danie, które jest sztandarowym przysmakiem wyspy, bazuje na różnych mięsach i warzywach. Szefowie kuchni o 4 nad ranem zaczynają gotować cozido das Furnas, zbierając składniki w garnku: kawałki mięsa i kiełbasy, a także warzywa, takie jak ziemniaki, kapusta i marchewka.

Naczynie wkłada się do głębokich szczelin w gorących źródłach jeziora Furnas, gdzie gulasz będzie się gotować w temperaturze około 100 st. C przez następne sześć do ośmiu godzin.

Dla mieszkańców Sao Miguel cozido das Furnas jest czymś więcej niż wyjątkowym, czasochłonnym daniem - jest centralną częścią ich dziedzictwa. Przepis na gulasz, podobnie jak sama technika przygotowywania, są przekazywane przez lokalne rodziny z pokolenia na pokolenie.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 06.04.2020
GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

Sport


Reklama