Menu

Gdzie w Wiedniu zjemy oryginalny tort Sachera?

Gdzie w Wiedniu zjemy oryginalny tort Sachera?
Wiedeń kusi pięknymi widokami i... tortem Sachera. (Fot. Getty Images)
Tort Sachera (Sachertorte) przez wielu określany jest mianem króla deserów. Czekoladowy smakołyk przekładany morelową konfiturą warto skosztować tam, gdzie wykonuje się go według oryginalnej receptury - w wiedeńskiej kawiarni Sacher.
Reklama

Przenieśmy się do roku 1832. Na dworze sławnego austriackiego polityka i dyplomaty, księcia Metternicha, zaniemógł kucharz. Sytuację miał uratować 16-letni Franz Sacher.

To on miał przygotować deser dla kilku ważnych gości. Adept sztuki kulinarnej miał do dyspozycji trochę mąki, kilka jajek i gorzką czekoladę.

Z tych składników Franz przygotował czekoladowy biszkopt, który polał resztką roztopionej czekolady. Pierwotny czekoladowy tort w późniejszych latach przełożono jeszcze morelową konfiturą.

Z czasem cukiernik otworzył w Wiedniu delikatesy z winiarnią. A rodzinną tradycję kontynuował jego najstarszy syn Eduard.

Był on cukiernikiem, a jego marzeniem było posiadanie eleganckiego hotelu, podobnego do tych, które widział w Paryżu i Londynie. W Wiedniu Eduard Sacher był uczniem w znanej piekarni i czekoladziarni Demel.

Ten tort ma niezwykłą historię! (Fot. Getty Images)

Tam też ostatecznie dopracował oryginalny przepis swego ojca. W 1876 roku Eduard otworzył własny hotel z restauracją w pobliżu wiedeńskiej opery. Serwowany tam tort Sachera stał się wizytówką firmy i zyskał światową sławę.

W kawiarni Sacher, która mieści się w hotelu o tym samym imieniu, legendarny tort produkuje się w liczbie 350 tys. sztuk rocznie.

Ciasto najlepiej smakuje w towarzystwie bitej śmietany i cappuccino. W kawiarni można też kupić pralinki, babki piaskowe, a także cygara i szampana.

Wszystkie produkty są pięknie zapakowane. Goście lokalu mają do dyspozycji dwie małe, eleganckie sale z niewielkimi stolikami.

Najpilniej cukiernicy strzegą przepisu na oryginalny tort Sachera. Co warte nadmienienia, tort był przedmiotem procesu sądowego, w sporze pomiędzy hotelem a cukiernią Demel.

W latach 1953–1962 trwała batalia o to, kto ma prawo używania nazwy „Oryginalny tort Sachera”. Ostatecznie, sąd orzekł, że wyłączne prawo do tej nazwy ma hotel Sacher.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 04.08.2020
GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

Sport


Sport

Reklama