Menu

Dieta pomaga walczyć z depresją

Dieta pomaga walczyć z depresją
Fot. Thinkstock
Reklama
Specjaliści dostarczają coraz większej liczby dowodów na istotny związek pomiędzy pełnowartościową dietą, a zdrowiem psychicznym. Jest ona jednym z kluczowych elementów w profilaktyce zdrowia psychicznego, przekonują badacze w artykule opublikowanym w "The Lancet Psychiatry".

"Uwarunkowania zdrowia psychicznego są złożone, ale mamy coraz więcej dowodów na to, że odżywianie jest jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowie psychiczne. Odżywianie jest tak samo ważne dla psychiatrii, jak dla kardiologii" - przyznał główny autor badania, dr Jerome Sarris.

Badania pokazują, że zmiana diety może mieć istotny wpływ i być bardzo pomocna w leczeniu zaburzeń psychicznych. Specjaliści wskazują, że istotne jest wzbogacenie diety o produkty bogate w kwasy omega-3, witaminy z grupy B (zwłaszcza kwasu foliowego i witaminy B12), choliny, żelazo, cynk, magnez.

Profesor nadzwyczajny Felice Jacka, dyrektor naukowy z Deakin University i prezes ISNPR wskazuje, że wiele badań wykazało związek między zdrowym żywieniem i obniżaniem częstości występowania oraz ryzyka depresji.

Pełnowartościowa dieta może wpływać zbawiennie na nasze samopoczucie, tak dieta uboga w składniki odżywcze, może przyczyniać się do powstawania np. depresji. Lekarze wskazują, że zmiana nawyków żywieniowych może zminimalizować ryzyko występowania wczesnych objawów depresji i symptomów typowych dla zaburzeń psychicznych.
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.05.2020
GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

Sport


Sport

Reklama