Menu

Dieta ketogeniczna może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera?

Dieta ketogeniczna może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera?
Dieta keto jest coraz popularniejsza... (Fot. Getty Images)
Model żywienia zakładający zwiększenie podaży tłuszczów oraz ograniczenie węglowodanów jest powszechnie stosowany jako metoda na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Okazuje się, że korzyści wynikające z takiego jadłospisu są znacznie większe. Amerykańscy uczeni donoszą, że dieta ketogeniczna może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Reklama

Dieta ketogeniczna cieszy się dużą popularnością wśród odchudzających się osób. Założenia tej diety sprowadzają się do prostej zasady: zwiększamy podaż tłuszczów, by stanowiły one około 80 proc. posiłków i maksymalnie ograniczamy węglowodany. Podczas jej stosowania dochodzi do tzw. ketozy, czyli procesu rozpadu tłuszczów i efektywnego ich spalania. Organizm czerpie wówczas energię nie z cukru, ale właśnie ze zgromadzonego w tkankach tłuszczu.

Zwolennicy diety ketogenicznej przekonują, że prócz skutecznej redukcji wagi, zapewnia ona wiele innych korzyści zdrowotnych, takich jak leczenie nadciśnienia czy zapobieganie cukrzycy. Otrzymali oni właśnie kolejny argument przemawiający za słusznością wprowadzenia w życie zasad tego planu żywieniowego. Amerykańscy naukowcy za pośrednictwem analizy, której rezultaty zostały opublikowane na łamach czasopisma medycznego "EBioMedicine" donoszą, że ubogi w węglowodany, a zarazem bogaty w tłuszcz jadłospis może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Zwolennicy diety ketogenicznej przekonują, że prócz skutecznej redukcji wagi, zapewnia ona wiele innych korzyści zdrowotnych. (Fot. Getty Images)

Zbawienne działanie tej diety polega na przywróceniu równowagi mikroorganizmów bytujących w jelitach. Dotychczasowe badania wskazały na ścisły związek między mikrobiomem jelitowym a ośrodkowym układem nerwowym. Uczeni z Wake Forest School of Medicine w Karolinie Północnej odkryli, iż stosowanie diety ketogenicznej zmodyfikowało strukturę kolonii bakterii bytujących w jelitach, zmniejszając ilość biomarkerów Alzheimera w płynie mózgowo-rdzeniowym osób cierpiących na łagodne zaburzenia poznawcze. Badacze zwrócili uwagę na fakt, iż stosując dietę ketogeniczną, uczestnicy pozbyli się szkodliwych grzybów obecnych w jelitach, które nasilają zaburzenia funkcji poznawczych.

"Chociaż nie do końca rozumiemy, w jaki sposób grzyby te przyczyniają się do choroby Alzheimera, jest to pierwsze tego rodzaju badanie, w którym ujawniono ich rolę w naszym zdrowiu psychicznym. Mamy nadzieję, że sprowokuje to dyskusję w środowisku naukowym i będzie pretekstem do dalszych badań, aby lepiej zrozumieć wpływ mikroflory jelitowej na występowanie choroby Alzheimera. Udowodniliśmy również, że określone nawyki żywieniowe zmniejszają ilość szkodliwych grzybów w jelitach, co może pomóc w zahamowaniu procesów degeneracyjnych w mózgu" – komentują autorzy badania. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.09.2020
GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

Sport


Sport

Reklama