Menu

Dermatolodzy obalają popularne mity na temat pielęgnacji skóry

Dermatolodzy obalają popularne mity na temat pielęgnacji skóry
Wciąż krąży mnóstwo pielęgnacyjnych mitów, które utrudniają nam prawidłowe dbanie o skórę. (Fot. Getty Images)
Choć eksperci apelują, by zamiast opiniami prezentowanymi w mediach społecznościowych, kierować się zweryfikowanymi informacjami i wynikami naukowych badań, w gabinetach lekarzy nie brak ofiar porad samozwańczych ekspertów. Dermatolodzy postanowili rozprawić się z najczęściej powielanymi błędami, które mogą zagrozić kondycji naszej skóry.
Reklama
Reklama

Promienna, pozbawiona zmarszczek i niedoskonałości cera to marzenie wielu kobiet. Niestety, dążąc do owego upragnionego ideału, zdarza nam się popełniać błędy – zwłaszcza jeśli uparcie wierzymy opiniom samozwańczych ekspertów z TikToka czy Instagrama.

W sieci wciąż krąży wszak mnóstwo pielęgnacyjnych mitów, które utrudniają nam prawidłowe dbanie o skórę i zrozumienie jej potrzeb. Dermatolodzy rozwiewają wątpliwości i obalają najczęściej spotykane błędne przekonania na temat pielęgnacji.

Retinol sprawia, że skóra staje się cieńsza

Dermatolożka Anne Gürtler z Kliniki Dermatologii i Alergologii na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium podkreśla w rozmowie z magazynem "Vogue", że to jeden z najczęstszych mitów, z jakimi spotyka się w swojej pracy.

"Retinol, forma witaminy A, jest obecny w wielu produktach do pielęgnacji, ponieważ może stymulować produkcję kolagenu, redukując drobne linie i zmarszczki. Pomysł, że retinol sprawia, że skóra staje się cieńsza, opiera się na fakcie, że złuszcza naskórek i przyspiesza odnowę komórkową. Może to spowodować, że skóra będzie chwilowo cieńsza, zwłaszcza jeśli jest podrażniona lub sucha, gdy zaczynasz stosować retinol. Badania wykazały jednak, że z biegiem czasu skóra tak naprawdę staje się mocniejsza i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne" – wyjaśnia ekspertka.

Posiadaczki tłustej cery nie mogą stosować olejków do twarzy

To dość powszechne przekonanie nie ma w istocie nic wspólnego z prawdą.

"Olejki roślinne zapewniają doskonałe nawilżenie i szereg innych korzyści. To mit, że nie możesz używać olejku do twarzy, jeśli masz tłustą cerę. Ważne jest po prostu, aby wybrać odpowiedni olejek do swojego rodzaju cery" – podkreśla Joshua Zeichner, dermatolog i dyrektor programu badań nad skórą w nowojorskim szpitalu klinicznym Mount Sinai Hospital. Posiadaczki cery skłonnej do przetłuszczania mogą bez obaw stosować oleje lniany, konopny, arganowy, z czarnuszki i z pestek malin.

Makijaż sprzyja niedoskonałościom

Wiele kobiet obawia się, że aplikowanie na skórę fluidu czy korektora doprowadzi do trądziku. Dermatolożka Fatima Fahs rozwiewa wątpliwości.

Makijaż sam w sobie nie powoduje pojawiania się wyprysków. Najważniejsze jest zmywanie go przed pójściem spać. (Fot. Getty Images)

"Makijaż sam w sobie nie powoduje pojawiania się wyprysków. Warto jednak zwrócić uwagę na skład kolorowych kosmetyków, gdyż niektóre substancje – takie jak olej kokosowy czy silikon – rzeczywiście mogą zatykać pory. Wystarczy jednak, że będziemy pamiętać o stawianiu odpowiedniej pielęgnacji na pierwszym miejscu i zmywaniu makijażu przed pójściem spać" – tłumaczy specjalistka w rozmowie z serwisem The Everygirl.

Złuszczanie skóry to konieczność

Często słyszy się, że stosowanie peelingu jest jednym z kluczowych elementów pielęgnacyjnej rutyny. Złuszczanie skóry ma pobudzać wszak procesy regeneracji i tworzenia nowych komórek, a także poprawiać ukrwienie. Czy jednak regularnie złuszczanie skóry jest niezbędne?

"Tak naprawdę to mit. Skóra naturalnie złuszcza swoje powierzchniowe keratynocyty (komórki odpowiedzialne za produkcję keratyny – przyp. red.) mniej więcej co miesiąc. Nie musisz używać peelingów ani poddawać się zabiegom, takim jak dermabrazja, aby ją złuszczyć. I zdecydowanie nie musisz stosować agresywnych peelingów mechanicznych, ponieważ to wszystko dzieje się samoistnie" – wyjaśnia w wywiadzie dla "Forbes" dermatolożka Anna H. Chacon.

Nie trzeba stosować kremu z filtrem w pochmurny dzień

Specjaliści co rusz przypominają, że używanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym jest podstawą prawidłowej pielęgnacji. Panuje jednak przekonanie, że aplikować takowe specyfiki należy wyłącznie podczas upałów. To duży błąd, który grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Krem z filtrem należy stosować przez cały rok, a nie tylko latem lub w słoneczne dni. (Fot. Getty Images)

"Wiele osób uważa, że krem z filtrem SPF jest potrzebny tylko latem, ale to mit. Promienie ultrafioletowe, które powodują oparzenia słoneczne, zmarszczki i przebarwienia skóry, zimą nie są co prawda tak silne, ale zawsze są obecne. Bardzo ważne jest, aby stosować krem z filtrem przez cały rok, ponieważ promienie UV przenikają nawet przez chmury" – przestrzega Debra Jaliman, dermatolożka i autorka książki "Skin Rules: Trade Secrets from a Top New York Dermatologist".

Pasta do zębów niweluje wypryski

Użytkownicy mediów społecznościowych, a zwłaszcza TikToka, z pewnością natknęli się na ów popularny ostatnimi czasy sposób na radzenie sobie z niedoskonałościami. W rzeczywistości to dość niebezpieczny pielęgnacyjny mit.

"Pasta do zębów może mieć działanie wysuszające, a cynk zawarty w niektórych z nich może działać przeciwzapalnie. Należy jednak mieć na uwadze, że inne składniki, takie jak fluor czy mentol, dodatkowo podrażnią skórę, a w niektórych przypadkach doprowadzą do pogorszenia stanu cery. Jeśli zmagamy się z trądzikiem, znacznie bezpieczniej jest skonsultować się z dermatologiem, aby wdrożył odpowiednie leczenie" – podkreśla dr Gürtler.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.11.2024
GBP 5.1747 złEUR 4.3043 złUSD 4.0770 złCHF 4.6268 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama