Menu

Czy sztuczna inteligencja uratuje naprawdę samotnych?

Czy sztuczna inteligencja uratuje naprawdę samotnych?
Samotność może przyczynić się do złego stanu zdrowia psychicznego... (Fot. Getty Images)
Samotność to globalny problem, który według naukowców może być tak samo szkodliwy dla zdrowia jak palenie czy otyłość. Zagrożeni są zarówno ludzie młodzi, jak i starsi. Inteligentne głośniki i technologia AI wykazują coraz większy potencjał w minimalizowaniu skutków samotności.
Reklama

"Jako że ludzie są istotami społecznymi, większość uważa, że niemożność angażowania się w interakcje społeczne jest negatywnym doświadczeniem” – tłumaczy BBC profesor Arlene Astell, psycholog z University of Reading, która pracowała nad eksperymentem w domu opieki dla osób starszych w Bournemouth w Anglii, w którym wykorzystano inteligentne głośniki.

W obecnym klimacie, w którym miliardy emerytów na całym świecie znajdują się w izolacji społecznej ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, Astell uważa, że inteligentne głośniki mogą okazać się użytecznym narzędziem. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do połączeń telefonicznych i wideo, SMS-ów i e-maili - które są wysoce zalecanymi sposobami utrzymywania kontaktu podczas pandemii koronawirusa - inteligentne głośniki gwarantują natychmiastową możliwość połączenia się.

"Coś tak prostego jak rozmowa, możliwość interakcji w dowolnym momencie, może w rzeczywistości pomóc w utrzymaniu pozytywnego nastawienia” - mówi Astell. Mówi, że urządzenia aktywowane głosem pomagają zatem zapewnić "poczucie kontroli”, które "może być również pomocne w czasach niepewności”.

Czy nowoczesne technologie pomogą samotnym ludziom?... (Fot. PAP)

Choć projekt wskazuje na duży potencjał wykorzystania najnowszych technologii, brytyjska organizacja zajmującą się zdrowiem psychicznym, Mind, zaleca pewną dozę ostrożności. "Wiemy, że samotność może przyczynić się do złego stanu zdrowia psychicznego” - zauważa Stephen Buckley z fundacji Mind. "Jeśli jest to spowodowane brakiem kontaktów społecznych z innymi, usługa AI może być pomocna, szczególnie dla tych z nas, którzy nie są w stanie nawiązać nowych kontaktów społecznych lub muszą pozostać w izolacji społecznej” - dodaje. Ostrzega jednak, że ważne jest, aby nie stało się ono substytutem kontaktu z ludźmi w dłuższej perspektywie.

Innym problemem jest szersze wykorzystanie takich technologii, na co zwracają uwagę sami zwolennicy takich technologii i rozwiązań jakie przynoszą. W przypadku osób starszych problemem może być przekonanie się do nowych technologii, co nie zawsze jest łatwe, chociaż uczestnicy badania bardzo cenili sobie te rozwiązania, wskazują m.in., że to dobra zabawa.

"Osoby, które rzadziej korzystają z obecnych technologii, mogą potrzebować trochę więcej czasu , aby przekonać się do nowych technologii i zrobić pierwszy krok" – podkreśla Astell. Dodaje, że ludzie często nawet nie wiedzą o istnieniu z takich rozwiązań, z drugiej strony nikt ich nie edukuje w tym temacie. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 02.06.2020
GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

Sport


Sport

Reklama